Nautica N83 – marki, które musisz znać

24.02.2020 Marki

Zapewne znacie popularną markę Nautica, która zajmuje się produkcją odzieży dla kobiet oraz mężczyzn. Stosunkowo niedawno, na rynku pojawiła się jej młodsza siostra, o której chcielibyśmy dzisiaj wam nieco opowiedzieć.

Nautica N83 pojawiła się na rynku całkiem niedawno. Ten krótki czas wystarczył jej na to, aby wypracować swoją pozycję w zegarmistrzostwie i zaznaczyć swoje miejsce w szeregu. Czy marka jest podobna do swojej poprzedniczki i co nowego wniesie na rynek? W dzisiejszej publikacji postaramy się rozwiać wszelkie wątpliwości.

Wszystko zaczęło się w 1983 roku, kiedy na rynku pojawiła się Nautica, czyli marka wiodąca. Jej założycielem był David Chu, który wyemigrował do Stanów Zjednoczonych z Tajwanu razem ze swoją rodziną. Studia w Nowym Jorku zaszczepiły w nim pasję do projektowania odzieży i biżuterii i był to punkt zapalny do powstania marki.

Projektant – jak przystało na młodego przedsiębiorcę – początkowo wcale nie spodziewał się spektakularnych sukcesów. Już w pierwszym roku firma zarobiła aż 700 tysięcy dolarów, a 12 miesięcy później podbiła swój wynik do 2,5 miliona dolarów. Wbrew jego oczekiwaniom, zainteresowanie marką wzrastało, aż w 2003 roku sprzedał ją VF Corporation, gdzie przez krótki czas pełnił funkcję dyrektora generalnego.

View this post on Instagram

A watch for every occasion.

A post shared by Nautica (@nautica) on

Obecnie Nautica ma ugruntowaną pozycję na rynku, a jej zegarki możemy kupić w ponad 200 sklepach na świecie. W minionym roku, projektant postanowił spróbować czegoś nowego. W tym celu stworzył nową markę, która miała dodać nieco świeżości i młodzieńczego polotu dotychczasowym kolekcjom. I tak w 2019 roku, światło dzienne ujrzały pierwsze kolekcje Nautica N83.

Nautica N83 – co oznacza nazwa marki?

Stylistyka, jak i funkcjonalność zegarków Nautica jest charakterystyczna dla zegarków żeglarskich. Sam David Chu często wspomina, że jednym z pierwszych produktów, które zaprojektował był marynarski płaszcz, który zapoczątkował w nim pasję do żeglugi. Tym sposobem, nazwał swoją markę Nautica, co w języku hiszpańskim oznacza właśnie żeglarstwo.

Warto wspomnieć, że w języku łacińskim nauticus, w dosłownym tłumaczeniu oznacza statek. Liczba 83 jest bezpośrednim nawiązaniem do początków głównej marki, co sugeruje nam, że obie marki są ze sobą ściśle związane, a oprócz wspólnego właściciela, łączy je również wspólna historia i zamiłowanie do żeglugi.

Nautica N83 Wakeland

Nautica N83 – czym różni się od marki wiodącej?

Inspiracja podróżami i motywami marynistycznymi to z pewnością część wspólna obu marek. Jednak Nautica N83 prezentuje te motywy w nieco innym wydaniu. Marka wkroczyła na rynek, prezentując minionego lata, trzy odważne kolekcje – Wakeland, Accra Beach i Cocoa Beach. Kiedy im się przyjrzymy widzimy znaczne różnice w stylistyce i designie. Projektom nie brakuje lekkości i młodzieżowego zacięcia, które odróżniają je od kolekcji zegarków Nautica, w końcu powstały one z myślą o młodych.

Zegarki Nautica N83 – Wakeland, Accra Beach i Cocoa Beach

Kolekcje zegarków, z którymi wystartowała Nautica N83 to serie letnie w których dominują słoneczne barwy. Jako przykład posłużyć może kolekcja Nautica N83 Wakeland, której barwy nawiązują do słonecznych wakacji nad morzem. Dominują tu barwy granatu, bieli, żółci, szarości, pomarańczy czy koralu. Wszystkie na myśl przynoszą wzburzone fale na tle wschodzącego słońca.

Zegarek męski Nautica N83 Wakeland NAPWLF918
Zegarek męski Nautica N83 Wakeland NAPWLF918

Są to typowe barwy marynistyczne, które w połączeniu z żeglarską symboliką np.punktami kompasu lub z indeksem flagowym w przypadku kolekcji Crissy Field, tworzą spójną stylistycznie całość.

Zegarek męski Nautica N83 Crissy Field NAPCFS901
Zegarek męski Nautica N83 Crissy Field NAPCFS901

Pamiętajmy, że mamy do czynienia z zegarkami żeglarskimi, które oprócz charakterystycznej kolorystyki i symboliki, muszą być również niezwykle uniwersalne i wygodne. Dla ceniących sobie wygodę marka przygotowuje czasomierze zapinane na silikonowym pasku, natomiast miłośnicy klasyki z pewnością sięgną po wersję ze stalową bransoletą, jak w przypadku modelu poniżej.

Zegarek męski Nautica N83 Accra Beach NAPABS910
Zegarek męski Nautica N83 Accra Beach NAPABS910

Zegarki Nautica N83 charakteryzują się również szeroką funkcjonalnością. Niektóre modele – na przykład te z kolekcji Cocoa Beach – wyposażono w mechanizm słoneczny, który pozwala na działanie aż do dwóch miesięcy. Ogniwo słoneczne umiejscowione pod tarczą jest sercem bijącym we wnętrzu Cocoa Beach. Jak przystało na zegarki żeglarskie, są one wodoszczelne na poziomie 50 metrów, zatem można swobodnie w nich pływać.

Zegarki Nautica N83 to ukłon w stronę młodych kobiet i mężczyzn, którym sporty wodne nie są obojętne. Czasomierze te staną się świetnym kompanem podczas przemierzanie wody na desce surfingowej, poskramiania fal na skuterach wodnych czy podczas spływów kajakowych. Młodzieżowy design i świetnej jakości materiały tworzą spójną stylistycznie całość. Jesteśmy przekonani, że młodsza siostra marki Nautica zrobi na rynku zegarmistrzowskim niemałe zamieszanie.