Niemiecka jakość zegarków zachwyca. Przegląd najlepszych niemieckich marek

31.01.2020 Warto przeczytać

Mimo, że niemieckie zegarki nie są tak popularne, jak ich szwajcarskie lub japońskie odpowiedniki, kraj ten posiada długoletnią tradycję zegarmistrzowską i z każdym rokiem udowadnia, że może śmiało konkurować o tytuł najlepszych na świecie. Przekonajcie się sami.

Niemcy nie tylko piwem i samochodami stoją. Okazuje się, że nasi zachodni sąsiedzi mają wiele do powiedzenia w kwestii zegarmistrzostwa, a wszystko zaczęło się wraz z rozwojem lotnictwa. W 1998 roku przedsiębiorstwo POINT tec Electronic GmbH połączyła się z Lufthansą – słynną niemiecką linią lotniczą. Do duetu dołączyli również państwo Junkers, którzy byli spadkobiercami popularnego wówczas inżyniera lotnictwa, który w czasie wojny został odsunięty od obowiązków. Ten symboliczny moment był oddaniem czci Hugo Junkersowi, jak również od tego momentu staranna linia niemieckich zegarków zyskała nazwę pochodzącą od jego nazwiska.

Pisząc o niemieckim zegarmistrzostwie nie sposób nie wspomnieć o miasteczku Glashutte, które już od wejścia wita nas napisem ,,Witamy w Glashutte! Tutaj mieszka czas”. Jak możemy się domyślić, kultowa miejscowość stała się stolicą niemieckiego zegarmistrzostwa. Znajduje się tam kilkanaście manufaktur wytwarzających części zegarków oraz firma zegarmistrzowska A. Lange & Sohne – przedsiębiorstwo, które na zawsze zapisało się na kartach niemieckiej historii. Ale przejdźmy do konkretów.

Zegarki Zeppelin – inspiracja lotnictwem

Jedną z najpopularniejszych niemieckich marek jest Zeppelin. Pod tą nazwą kryją się bogato zdobione zegarki dla kobiet i mężczyzn, które zachwycają niezwykłym wykonaniem. Pierwszy model zegarka Zeppelin pojawił się na rynku w 2002 roku.

Zegarek męski Zeppelin Jahre Graf ZE_7680_1
Zegarek męski Zeppelin Jahre Graf ZE_7680_1

Kluczową rolę odegrał w tym procesie Ferdinand Graf von Zeppelin, pionier lotnictwa, twórca sterowców i właściciel fabryk produkujących silniki, przekładnie oraz koła zębate, których artystyczne wariacje zobaczymy w wielu projektach.

Zegarek męski Zeppelin LZ129 Hindenburg ZE_7036_1
Zegarek męski Zeppelin LZ129 Hindenburg ZE_7036_1

Zegarki miały stać się hołdem dla osiągnięć tego wielkiego pioniera lotnictwa. Oglądając poszczególne modele nie sposób nie zauważyć, jak silny wpływ na projekty miała historia tego człowieka. Koperty zdobione są nie tylko artystycznymi zegarami funkcyjnymi, stylizowaną czcionką, ale również odpowiadają ówczesnemu wzornictwu. Dodatkowo każdy zegarek posiada na cyferblacie logo marki, którym jest sterowiec, natomiast karty gwarancyjne stylizowane są na bilety podróżne.

Przyglądając się zegarkom Zeppelin nie można odmówić im wysokiej klasy wzornictwa, które jest widoczne już na pierwszy rzut oka. Całość projektów, w tym szczególnie bogato zdobione koperty, odpowiadają niemieckiej myśli technologicznej XIX-wiecznego lotnictwa. Wśród najciekawszych kolekcji, znajduje się z pewnością kolekcja Jahre Graf, która nazywana jest majstersztykiem designu.

Zegarek męski Zeppelin Jahre Graf ZE_7640_1
Zegarek męski Zeppelin Jahre Graf ZE_7640_1

Zegarki Junghans – najstarsze w niemieckiej historii

Tej kultowej marki chyba przedstawiać nie trzeba. Junghans jest jedną z najdłużej obecnych na rynku zegarmistrzowskim marek, bowiem swoją działalność rozpoczął w 1861 roku produkcją budzików. Dopiero 1903 rok okazał się początkiem produkcji zegarków kieszonkowych. Ważnym momentem w historii marki było produkowanie zegarków naręcznych sterowanych falami radiowymi i zasilanych energią słoneczną.

Zegarek męski Junghans Form C 041.4771.00
Zegarek męski Junghans Form C 041.4771.00

Bardzo nowoczesna wówczas technologia fal radiowych polegała na odbieraniu sygnału radiowego z nadajnika dzięki antenie umieszczonej w kopercie zegarka. Sygnał nadawany jest z Frankfurtu nad Menem na odległość 1500 km. To niezwykle dokładna technika, której błąd wynosi na chwilę obecną 1 sekundę na 1 milion lat. Junghans była pierwszą firmą, która zaprojektowała zegarek absorbujący fale radiowe przez szafirowe szkiełko będące deklem.

Zegarek męski Junghans Max Bill Quartz 041.4465.00
Junghans Max Bill Quartz 041.4465.00

Zegarki Junghans to jedna z ciekawszych propozycji nie tylko na niemieckim rynku, ale ogólnie. W swoim asortymencie mają całe mnóstwo zróżnicowanych modeli, z czego każdy wyróżnia się nieszablonowym projektem. Jako przykład niech posłużą nam zegarki Junghans, których szkiełka uwypuklają się na zewnątrz. Daje to niezwykłe poczucie głębi, a zegarek zyskuje niemal trójwymiarowy obraz tarczy.

Zegarek męski Junghans Max Bill Quartz 041.4461.00
Zegarek męski Junghans Max Bill Quartz 041.4461.00

Zegarki Iron Annie – gratka dla miłośników aeronautyki

Przed wami kolejna marka powstała z miłości do lotnictwa, a szczególnie do samolotu JU52. Czasomierze sygnowane logo marki powstają w niemieckich manufakturach, w których produkowali giganci, tacy jak Zeppelin czy Junkers. Nazwa tytułowej ,,żelaznej Annie” bezpośrednio nawiązuje do transportowców Junkers JU52, nazywanych przez Amerykanów potocznie właśnie Iron Annie.

Zegarek męski Iron Annie D-AQUI IA_5960_3
Zegarek męski Iron Annie D-AQUI IA_5960_3

Przydomek przypadkowy nie jest i wiąże się z niezwykłą wytrzymałością tych samolotów. Mówi się, że dały radę pokonać nawet nie jedno groźne ostrzelanie. Symbol siły stał się myślą przewodnią producenta, który zapragnął stworzyć równie solidne czasomierze. Oprócz niezawodnej jakości, zegarki Iron Annie to także wysokie walory estetyczne. Każdy z zegarków sprawia wrażenie podróży w czasie, co jest zasługą ich retro stylistyki. Zarówno kolory, jak i wzory nawiązują do zegarków sprzed lat, a vintage charakteru dodaje im również charakterystyczna faktura skórzanego paska.

Zegarek męski Iron Annie Cockpit IA_5168_3
Zegarek męski Iron Annie Cockpit IA_5168_3

Wśród najpopularniejszych serii znajdziemy czasomierze: Bauhaus, Cockpit czy D-AQUI. Wszystkie modele są dostępne w naszym sklepie internetowym.

Zegarki Laco – stworzone z niemiecką dokładnością

Początek marki przypada na lata 20. XX wieku. To wtedy w Pforzeim powstała firma Lacher & Co, której pierwsze sylaby składają się na dzisiejszą markę Laco. Zegarki sygnowane logo marki były oparte na urzędowej specyfikacji, która oprócz kształtu wskazówek i cyferblatu określała nawet krój pisma na cyferblacie i wielkość koronki. Co ciekawe, z powodu wielkości, noszono go na rękawicy, kombinezonie lotniczym, a szczupli piloci także na udzie.

Zegarek męski Laco Aachen LA_862101
Zegarek męski Laco Aachen LA_862101

Współczesne zegarki Laco, to jak sami widzicie sporych rozmiarów czytelne tarcze, które często urozmaicone są o dodatkowe zdobienia. Popularnością cieszy się seria wzbogacona o stylowy chronograf, której przykład widzicie poniżej.

Zegarek męski Laco Chronograph Helgoland LA_861989
Zegarek męski Laco Chronograph Helgoland LA_861989

Wiele modeli nadal inspirowanych jest czasomierzami lotniczymi z okresu II Wojny Światowej. Warto przypomnieć, że to właśnie ten czas w historii był momentem przełomowym dla Laco. Marka należała wówczas do wąskiego grona przedsiębiorstw, które zajmowały się produkcją zegarków lotniczych, nazywanych zegarkami obserwatora. Czasomierze już wtedy mogły pochwalić się rewelacyjną jakością, co było zasługą najlepszych niemieckich mechanizmów.

Zegarek męski Laco Flieger A Neapel LA_861965
Zegarek męski Laco Flieger A Neapel LA_861965

Zegarki Boss – niemal sto lat tradycji

Kto chociaż w najmniejszym stopniu interesuje się modą, ten wie że marka Hugo Boss zdobyła rynki modowe z całego świata swoją elegancką i praktyczną odzieżą. W swoim asortymencie mają również znakomicie wykonane czasomierze.

Zegarek męski Boss Circuit 1570080
Zegarek męski Boss Circuit 1570080

Wszystko zaczęło się w 1924 roku. Hugo Ferdinand Boss zapoczątkował działalność, która przez kryzys gospodarczy nie trwała długo i zmusiło go do zamknięcia szwalni. Dopiero kilka lat później reaktywował firmę i korzystając z ówczesnej sytuacji politycznej, rozpoczął współpracę z niemiecką armią, produkując mundury dla SS i Hitlerjugend. Po śmierci pierwszego właściciela, jego zięć wziął sprawy w swoje ręce i tak naprawdę dopiero wtedy Boss wkroczył do świata mody i pozostał tam do teraz.

Zegarek męski Boss Grand Prix 1513748
Zegarek męski Boss Grand Prix 1513748

Warto zaznaczyć, że marka nie produkuje zegarków samodzielnie. Jest jednak ich głównym projektantem. Partnerem wykonującym te niezwykłe zegarki męskie jest inna znana marka – Movado. Szwajcarski producent na podstawie wzorów tworzonych przez Boss wykonuje je z ogromną dbałością o szczegóły.

Kupując zegarki Boss mamy pewność, że otrzymamy produkt dopracowany do perfekcji i utrzymany w eleganckiej stylistyce. Projektant stawia na bogatą kolorystykę, głębokie gamy barw i mnogość wzorów, które przypadną do gustu bardzo wymagającym klientom.

Zegarek męski Boss Jacksn 1513458
Zegarek męski Boss Jacksn 1513458

Niemieckie zegarki to dowód na to, że współczesne zegarmistrzostwo sięga znacznie dalej niż granice Szwajcarii. Topowe marki to już nie tylko zegarki japońskie czy amerykańskie, ale także znakomite modele pochodzące od niemieckich producentów. Jakość jaką proponują nam marki Zeppelin, Junghans, Iron Annie, Laco oraz nieszablonowa stylistyka Bossa zasługują na uznanie, jako jedne z najbardziej prestiżowych marek na świecie, nie tylko w Europie.

W artykule zaprezentowaliśmy niektóre modele topowych niemieckich marek. Zachęcamy do zapoznania się z resztą niemieckich zegarków, które znaleźć można w naszym sklepie. Udanych zakupów!