Polerowanie zegarka. Na czym polega i jak zrobić to samodzielnie?

29.07.2020 Zegarki Warto przeczytać

Każdy z nas pamięta moment, gdy po raz pierwszy założył wymarzony zegarek, który swoim blaskiem i nieskazitelnością zachwycał oko. Jednak nic nie trwa wiecznie. Drobne rysy na szkiełku, wgłębienia na bransolecie, odkształcenia na kopercie. Wszystkie te mankamenty z biegiem czasu sprawiają, że korzystanie z zegarka jest utrudnione. Z pomocą przychodzi polerowanie zegarka.

Na czym polega polerowanie zegarka?

Niestety nie powstał jeszcze taki surowiec, który odporny byłby na jakiekolwiek uszkodzenia. Z pomocą przychodzi zabieg polerowania zegarków, dzięki któremu wasz ulubiony czasomierz odzyska blask. Zabieg ten ma pomóc usunąć zanieczyszczenia, a także rysy znajdujące się na szkiełku, kopercie czy bransolecie.

Jakie zegarki można polerować?

Niestety nie wszystkie materiały, z których wykonywane są czasomierze, nadają się do polerowania. Te zegarki, które posiadają dodatkową powłokę nakładaną na materiał właściwy np. złocenie, nie mogą być poddane temu zabiegowi. Polerowanie mogłoby nieodwracalnie zetrzeć dodatkową warstwę, powodując pogorszenie się wyglądu i estetyki czasomierza.

Najlepiej do tego zabiegu sprawdzą się zegarki wykonane ze stali szlachetnej. Jeśli nie jesteście pewni czy materiał, z którego stworzony jest wasz zegarek nadaje się do polerowania, radzimy skonsultować się z doświadczonym zegarmistrzem.

Zegarek damski Doxa Neo 121.15.023R.10
Zegarek damski Doxa Neo 121.15.023R.10

Jak samodzielnie polerować zegarek?

Polerować możemy zarówno bransoletę, kopertę, jak i szkiełko. W pierwszym i drugim przypadku bezpieczniej będzie zlecić ten zabieg zegarmistrzowi. Usuwanie rys z bransolety i koperty wymaga głębszej ingerencji w strukturę danego metalu. Jeśli wykonamy to niewłaściwie, możemy zaburzyć symetrie i kształt zegarka.

Sprawy mają się inaczej w przypadku polerowania szkiełka. W zależności od półki cenowej, w zegarkach stosuje się plastikowe, hesalitowe, mineralne bądź szafirowe szkiełka. Każde z nich ma inny stopień twardości, który określany jest w skali Mohsa. Jedynie pierwsze dwa nadają się do samodzielnego polerowania, ponieważ są one najmiększe.

Zegarek damski Roamer Searock Ladies 34MM 203844_41_15_20
Zegarek damski Roamer Searock Ladies 34MM 203844_41_15_20

Zabieg polerowania szkiełka hesalitowego należy wykonywać za pomocą pasty polerskiej, która pomoże usunąć drobne ryski i zadrapania. Do głębszych uszkodzeń nada się bardzo drobny papier ścierny, najlepiej o numerze 3000. Ważnym jest, aby pamiętać, że przed użyciem papieru ściernego musimy zwilżyć szkiełko. Na koniec należy powtórnie wypastować zegarek, aby całkowicie wygładzić jego powierzchnię.

Zegarek męski Iron Annie Bauhaus Lady IA_5037_4
Zegarek męski Iron Annie Bauhaus Lady IA_5037_4

Czy warto polerować zegarek?

Zdecydowanie tak. Naszym zdaniem istnieją dwa kluczowe powody. Pierwszym z nich jest utrzymanie atrakcyjnego wyglądu czasomierza. To urządzenie jest dodatkiem, który ma za zadanie nadać charakteru naszej stylizacji. Zabieg polerowania zegarka pomoże nam utrzymać wyjątkowy, nieskazitelny wygląd czasomierza. Drugim, znacznie istotniejszym powodem jest utrzymanie funkcjonalności. Zarysowania, pyły oraz zadrapania powstające na szkiełku, bransolecie czy tarczy mogą utrudniać korzystanie z czasomierza. Rysy na szkiełku mogą powodować nieprawidłowe załamywanie się światła oraz mogą znacząco skomplikować odczytywanie godziny.

Naszym zdaniem, warto poświęcić trochę czasu na polerowanie zegarka samodzielnie, czy też zlecić to zadanie zegarmistrzowi, aby móc cieszyć się ulubionym czasomierzem jeszcze dłużej. Zabieg polerowania zegarka pomoże nadać urządzeniu drugie życie.