Postaw na funkcjonalność. Oto 4 przydatne funkcje zegarka, które ułatwią ci życie

26.10.2020 Zegarki

Zegarki od dawna służą nam do czegoś więcej niż tylko do wskazywania godziny. Mają być również wielozadaniowym gadżetem, dlatego tak istotne jest, aby miały kilka przydatnych funkcji, które sprawią, że korzystanie z czasomierza będzie jeszcze bardziej przyjemne.

To, co cenimy w naszych czasomierzach to funkcjonalność. Dzisiejsze zegarki posiadają szereg różnych, nowoczesnych rozwiązań, a ich producenci ścigają się z wprowadzaniem coraz to nowszych technologii. Dziś podpowiemy wam, na jakie przydatne funkcje zegarka warto zwrócić uwagę.

Zegarek męski Maserati Traguardo R8873612010
Zegarek męski Maserati Traguardo R8873612010

Czym jest chronograf?

Chronograf jest jedną z najczęściej spotykanych, a zarazem najbardziej przydatnych funkcji zegarka. Jego główną rolą jest bardzo precyzyjne odmierzanie czasu. Brzmi banalnie, lecz umieszczenie tej funkcji w zegarku wymaga dodatkowej komplikacji mechanizmu.

Zegarek męski Victorinox Fieldforce 241928
Zegarek męski Victorinox Fieldforce 241928

Zazwyczaj uruchamia się go za pomocą dodatkowego przycisku z boku zegarka, po którego wciśnięciu chronograf rozpoczyna odliczanie czasu w sekundach, częściach dziesiętnych, a nawet setnych sekundy, nie mówiąc już o większych jednostkach czasu taki jak minuty czy godziny.

Chronograf to nie tylko przydatna funkcja w naszym zegarku. Ze względu na to, że jest on umieszczony na tarczy pod postacia dodatkowych subtarcz, dodaje urządzeniu jeszcze więcej wyjątkowej głębi i charakteru. Tę przydatną funkcję posiada np. zegarek męski Doxa Challange 218.10.101.10. W przypadku tego czasomierza chronograf widnieje pod postacią trzech subtarcz. Czasomierz z tą przydatną funkcją, ponieważ należy do gatunku sportowo-eleganckich, sprawdzi się idealnie dla panów lubiących aktywność fizyczną, ale również dla tych, którym zależy na precyzyjnie odmierzanym czasie.

Zegarek męski Doxa Challange 218.10.101.10
Zegarek męski Doxa Challange 218.10.101.10

Tachometr – co to jest?

Coraz częściej czasomierze wyposażone są w dodatkową podziałkę liczbową. Jest ona niczym innym jak właśnie tachometrem, inaczej tachymetrem bądź skalą tachometryczną. Do czego więc służy tachometr? W przypadku tej funkcji pomaga on określić średnią prędkość, z jaką ktoś lub coś się porusza na określonym dystansie. Najczęściej jest on długości jednego kilometra bądź jednej mili.

Tachometr jest ściśle powiązany z chronografem. Połączenie tych dwóch niezwykle przydatnych funkcji pozwala na jeszcze bardziej efektywne wykorzystanie czasomierza. Ich współdziałanie umożliwia zbadanie wydajności wykonywanej pracy np. przy produkcji w fabrykach. Jednym z zegarków, który posiada powyższe połączenie, jest zegarek Doxa Trofeo.

Zegarek męski Doxa Trofeo 287.10.101.10
Zegarek męski Doxa Trofeo 287.10.101.10

Funkcja dual time – do czego służy?

Funkcja dual time została stworzona po to, aby nasz czasomierz mógł odmierzać czas w dwóch różnych strefach czasowych.

Funkcja dual time (podwójny czas) spotykana jest pod wieloma postaciami. Możecie dostrzec ją jako dodatkową subtarczę wskazującą czas w systemie 12 lub 24-godzinnym bądź dodatkową wskazówkę, lecz tak naprawdę wariacji jest całe mnóstwo.

Ta niezwykle przydatna funkcja będzie cenna dla wszystkich podróżników, biznesmenów czy innych, którzy z różnych powodów potrzebują znać aktualną godzinę w strefie czasowej, w której się znajdują oraz, do której podróżują.

Zegarek męski Zeppelin LZ126 Los Angeles ZE_8644_3
Zegarek męski Zeppelin LZ126 Los Angeles ZE_8644_3

Funkcja dual time – jaki zegarek wybrać?

Funkcję dual time możemy spotkać w czasomierzu Carl von Zeyten Kirnbach 0034WH. Ten fascynujący zegarek to kwintesencja szwarcwaldzkiego rzemiosła. Jego oryginalne wzornictwo przyciąga wiele spojrzeń. Co ciekawe, zegarek Carl von Zeyten Kirnbach posiada jeszcze jedną, dość interesującą funkcję, a mianowicie wskaźnik dzień/noc.

Ta dodatkowa subtarcza docelowo powstała z myślą o marynarzach pływających łodziami podwodnymi. W dzisiejszych czasach funkcja dzień/noc bardzo często współdziała z funkcją dual time wskazującą czas w systemie 12-godzinnym. Pomaga to sprawdzić jaka pora dnia jest w innej strefie czasowej.

Zegarek męski Carl von Zeyten Kirnbach 0034WH
Zegarek męski Carl von Zeyten Kirnbach 0034WH

Datownik – co to jest?

Przy zakupie zegarka warto zwrócić uwagę na to, czy nasz czasomierz wyposażony jest w funkcję datownika. To bardzo przydatne rozwiązanie pozwoli nam na kontrolowanie czasu nie tylko pod kątem godziny, ale również dni, miesięcy, a w niektórych przypadkach nawet lat. To rozwiązanie szczególnie docenią ci, żyjący w ciągłym biegu, dla których każda minuta jest na wagę złota.

Zegarek męski Tommy Hilfiger Kyle 1791633
Zegarek męski Tommy Hilfiger Kyle 1791633

Czasomierze z funkcją datownika to jedne z najczęściej poszukiwanych zegarków. Dlaczego? Dlatego, że dzisiejsi konsumenci zdecydowanie stawiają wygodę i funkcjonalność na piedestale. W tym przypadku idealnym przykładem będzie czasomierz Carl von Zeyten Murg, który nie tylko posiada datownik, ale także podbije wasze serca swoim zjawiskowym wyglądem.

Zegarek męski Carl von Zeyten Murg 0054BL-SZAF
Zegarek męski Carl von Zeyten Murg 0054BL-SZAF

Wszystkie powyższe, a także wiele więcej niezwykle funkcjonalnych czasomierzy, znajdziecie w asortymencie naszego sklepu Minuta.pl.