Najpopularniejsza funkcja pod lupą, czyli rodzaje datowników w zegarkach

10.01.2019 Ciekawostki

Zegarki stworzono w jednym celu – pozwalają nam na kontrolę czasu. Znaczenie mają nie tylko godziny, minuty i sekundy, ale również dni, więc jedną z najpopularniejszych funkcji stało się wskazywanie aktualnej daty. Producenci zegarków robią to na kilka sposobów. Zobaczcie rodzaje datowników w zegarkach.

Czas biegnie nieubłaganie, ale zegarki pozwalają nam zapanować nad jego upływem i zaplanować dzień, co do minuty. Ci którzy żyją w takim pośpiechu, że często nie wiedzą, który jest dzień miesiąca, a nawet tygodnia, muszą się wyposażyć w coś lepszego niż tradycyjny kalendarz. Jeden rzut oka na wskazania zegarka ma odpowiedzieć na najważniejsze pytania.

A jeśli myślicie, że w dobie smartfonów sprawdzenie dnia tygodnia czy aktualnej daty nie stanowi żadnego problemu, to zdziwi was fakt, że datowniki są jedną z najbardziej poszukiwanych funkcji.

Zegarek męski Fossil The Commuter FS5325

Kup teraz

Mają w sobie coś niezwykłego – nie tylko pod względem tradycji i funkcjonalności, ale również designu.

Pierwszy zegarek z komplikacją daty

Rozwój zegarmistrzostwa pozwolił na tworzenie kompilacji mechanizmów, które zaproponowały nowe funkcje, w tym datownik, który dziś jest drugą najważniejszą cechą zegarka zaraz po wskazywaniu aktualnego czasu.

Pierwszy zegarek osobisty z komplikacją daty pojawił się stosunkowo późno, bo na początku XX wieku. Kolejne dziesięciolecia przyniosły sporo wariacji na ich temat, także najpopularniejszą formę datownika, czyli obrotowy dysk, w którym wskazanie daty widoczne jest przez kwadratowy otwór. W 1956 roku Rolex przedstawił pierwszy model wskazujący także dzień tygodnia. Początkowo mechanizmy te nie były zbyt dokładne, ale prace nad ich doskonaleniem przyniosły sporo pozytywnych zmian.

Rolex również, jako pierwszy producent, opracował datownik z soczewką powiększającą, którą dziś znajdziecie w propozycjach wielu innych marek.

Zegarek męski Locman Montecristo 0516A01S-00BKBLPK

Kup teraz

Aktualnie datowniki są tak popularne, że każda marka posiada zegarki wyposażone we wskazania daty. Co więcej, rodzaje datowników w zegarkach potrafią sięgać wyżyn kreatywności i funkcjonalności, tak aby każdy mógł wybrać coś dla siebie. Przed wami kilka ciekawych przykładów.

Rodzaje datowników w zegarkach

Wielu mężczyzn przed zakupem czasomierza upewnia się, że posiada on datownik i nikogo ten fakt specjalnie nie dziwi. Z jednej strony myślimy o funkcjonalności takiego modelu, z drugiej zachwyca nas atrakcyjna dla oka kompozycja tarczy. Tym bardziej, że rodzaje datowników w zegarkach to naprawdę szeroka oferta.

Zegarek męski Citizen Titanium BM7360-82M

Kup teraz

Data w oknie

W modelach klasycznych króluje wskazanie daty w okienku, najczęściej na godzinie 3, 4 lub 6. Powodem takiego umiejscowienia datownika jest fakt, że większość ludzi nosi czasomierz na lewej ręce, więc lekkie wysunięcie zegarka spod mankietu ułatwia odczytanie daty. Nie zmienia to faktu, że projektanci decydują się również na zupełnie inną lokalizację, wszystko uzależnione jest od architektury tarczy.

Jedno jest pewne – ten typ wskazania jest bardzo czytelny, chociaż datowniki są dyskretne. Często w projekcie wykorzystuje się kontrastujące barwy, aby odczyt był bardziej wyrazisty.

Zegarek męski Delbana Fiorentino 53601.682.6.042

Kup teraz

Najprostsza forma datownika to ten, którego zakres wskazań obejmuje liczby od 1 do 31, ale z koniecznością korekty daty, jeśli dany miesiąc jest krótszy niż 31 dni. W tym wypadku, konieczne będzie przesunięcie do przodu koronką daty z 31 na 1.

Co ciekawe, przez 92 dni w roku możecie być pewni, że wasz zegarek wskazuje datę bez konieczności korekty. Dokładnie chodzi o czas pomiędzy 1 lipca a 30 września, kiedy dwa następujące po sobie miesiące mają po 31 dni.

Taki typ datownika może być uzupełniony o niezależne wskazania dnia tygodnia w oddzielnym oknie (multidatownik).

Zegarek męski Bering Classic 12939-222

Kup teraz

Datownik z wskazówką

Jest równie atrakcyjny, ale jego wskazania opierają się na dodatkowym zegarze – subtarczy, w której odczyt polega na umiejscowieniu wskazówki daty. Poniżej przykład zastosowania takiego datownika w modelu BOSS.

Ten typ datownika, ze względu na swoją formę, często wykorzystywany jest w zegarkach, które wyposażone są w więcej niż jedną funkcję wskazań dni – mowa o multidatownikach.

Zegarek męski Hugo Boss Wiliam 1513617

Kup teraz

Multidatownik dla wymagających

Kiedy dzień miesiąca to za mało, konieczne staje się posiadanie multidatownika, który uzupełnia informację o dacie o dodatkowe wskazania. Mogą to być wspomniane wcześniej dni tygodnia, ale również pory dnia. W zależności od modelu zegarka, wskazuje on dwie lub więcej informacji na temat aktualnej daty.

Doskonale widać to na przykładzie modelu Tommy Hilfiger, którego wskazania zostały uzupełnione o dodatkowe zegary uwzględniające dni tygodnia oraz czas 24-godzinny. Tarcze zegarków wyposażonych w multidatowniki projektowane są w taki sposób, aby odczyt był wyrazisty np. poprzez kontrastujące barwy.

Zegarek męski Tommy Hilfiger Gavin 1791468

Kup teraz

Tommy Hilfiger przedstawił również trochę inny pomysł na multidatownik – w formie wskaźnika daty na łuku. Pokazuje on dzień w miesiącu, urozmaicając formę czasomierza. Wskazówkę dni tygodnia, zastąpiono akcentem kolorystycznym, który wędruje po okręgu.

Tworzy to oryginalną, ale przejrzystą kompozycję, więc nie dziwi nas fakt, że ten model znalazł się w naszych bestsellerach.

Zegarek męski Tommy Hilfiger Denim 1791482

Kup teraz

Najbardziej wymagającym proponujemy wybór multidatownika zintegrowanego z kalendarzem wiecznym. Wyjątkowo efektownie prezentuje się zegarek Orient Automatic Calendar. Wskazuje on odpowiedni dzień tygodnia, miesiąca, aktualny miesiąc, a także rok.

To wyjątkowy model, który zachwyca nie tylko funkcjonalnością, ale również oczarowuje swoim nietuzinkowym stylem.

Zegarek męski Orient Automatic Calendar FEU07008DX

Kup teraz

Datowniki elektroniczne

To jedna z najpopularniejszych form, w których data obliczana jest na elektronicznym wyświetlaczu. Taka forma wyświetlania daty często towarzyszy wielofunkcyjnym zegarkom czy smartwatchom. Wśród nich pojawiają się czasomierze, w których godzina, a co za tym idzie również i data, regulują się zgodnie z kalendarzem, uwzględniają lata przestępne i dostosowują się do zmiany strefy czasowej.

Przykładem jest Casio z serii G-Shock, który umożliwia synchronizację poprzez odczyt fal radiowych w każdym miejscu na świecie. Posiada on automatyczny kalendarz, a sam datownik jest w formie cyfrowej. Zegarek dodatkowo wskazuje dni tygodnia.

Zegarek męski Casio G-Shock Mudmaster GWG-100-1AER

Kup teraz

Rodzaje datowników w zegarkach to temat na tyle rozległy, że nie mogliśmy przedstawić wszystkich możliwości, jakie oferują, ale mamy nadzieję, że ta krótka publikacja przedstawia najbardziej popularne formy datowników i uporządkowała waszą wiedzę.

Teraz możecie zajrzeć do sklepu minuta.pl i poszukać takiego datpwnika, który w pełni będzie spełniał wasze oczekiwania, nie tylko pod względem atrakcyjności wskazań, ale również funkcjonalności.