Rodzaje indeksów w zegarkach. Czym się różnią, który jest najlepszy?

28.01.2021 Zegarki

Niebywałe jest to, jak duży wpływ na wizualny oraz praktyczny efekt czasomierza ma rodzaj indeksu. Przytłacza was ilość różnych wariacji na rynku i nie wiecie jaki zegarek wybrać? Już spieszymy z pomocą.

Typy indeksów w zegarkach są niemal nieskończone. Jeśli zastanawiacie się, czym różnią się od siebie rodzaje indeksów, który jest lepszy, a który bardziej czytelny, koniecznie sprawdźcie, co dla was przygotowaliśmy.

Czytelne zegarki z indeksem arabskim

Indeks arabski jest jednym z najczęściej stosowanych rozwiązań, prawdopodobnie ze względu na jego czytelność. Formy zastosowania indeksu arabskiego są bardzo zróżnicowane. Może on widnieć na tarczy, jako jedyny typ indeksu, dzięki czemu odczyt godziny staje się niezwykle prosty. Takie rozwiązanie będzie najlepsze, jeśli szukacie idealnego zegarka do pracy.

Zegarek męski Pierre Ricaud P97229.1224Q
Zegarek męski Pierre Ricaud P97229.1224Q

Indeks arabski może być również formą dodatku, umieszczoną na kluczowych godzinach takich jak: trzecia, szósta, dziewiąta i dwunasta. Dzięki temu zegarek nabywa oryginalny wygląd, zachowując przy tym bardzo intuicyjny odczyt godziny.

Zegarek męski Pierre Ricaud P60023.51R6Q
Zegarek męski Pierre Ricaud P60023.51R6Q

Czym jest indeks z cyframi Bregueta?

Mówiąc o indeksie arabskim, nie sposób nie wspomnieć o jego bardziej fantazyjnej formie, jaką jest indeks z cyframi Bregueta. Jest to specjalny i nieco zmodyfikowany rodzaj indeksu z cyframi arabskimi, którego twórcą jest sam Abraham Louis Breguet, jeden z najsłynniejszych zegarmistrzów na świecie. Kaligraficzny charakter cyfr dodaje całości szyku i elegancji.
https://minuta.pl/zegarek-damski-pierre-ricaud-p22008-9173q

Klasyczne zegarki z indeksem rzymskim

Sytuacja z zegarkami z indeksem rzymskim ma się podobnie jak w przypadku tych z indeksem arabskim. Może być on zastosowany jako jedyny rodzaj indeksu na tarczy zegarka, będąc przy tym bardzo uniwersalnym rozwiązaniem.

Zegarek męski Pierre Ricaud P97219.5233QF
Zegarek męski Pierre Ricaud P97219.5233QF

Może również występować jako zaznaczenie godziny trzeciej, szóstej, dziewiątej oraz dwunastej, wprowadzając tym zabiegiem nieco abstrakcji. Takie rozwiązanie sprawdzi się idealnie jako dodatek do oficjalnych stylizacji, np. Jako zegarek na rozmowę o pracę.

Zegarek damski Pierre Ricaud P21074.5165QZ
Zegarek damski Pierre Ricaud P21074.5165QZ

Zegarki z indeksem punktowym

W przypadku zegarków z indeksem punktowym, sprawa nie jest już taka oczywista. Tutaj jedynym ograniczeniem jest wyobraźnia projektantów.

Aby nadać zegarkowi z indeksem punktowym ekskluzywnego charakteru producenci, stosują różnego rodzaje kamienie, kryształy bądź cyrkonie zastępujące wskaźniki godziny. To rozwiązanie przypadnie do gustu odważnym kobietom lubiących zegarki biżuteryjne.

Zegarek damski Pierre Ricaud P22035.1144Q
Zegarek damski Pierre Ricaud P22035.1144Q

Zegarki z indeksem liniowym

Indeks liniowy to wariant idealny dla każdego, kto stawia na nieco bardziej oryginalne rozwiązania. Zastosowanie odpowiedniej grubości linii może całkowicie odmienić wygląd tarczy.

Zegarek męski Pierre Ricaud P97251.5117QF
Zegarek męski Pierre Ricaud P97251.5117QF

Dla panów, preferujących bardziej sportowy wygląd czasomierza, świetnym wyborem będzie Pierre Ricaud P97222.Y254QFR. W tym modelu męskiego sportowego zegarka zastosowano indeks mieszany, jednak jego główną część stanowi ten w formie liniowej. Takie rozwiązanie dodaje urządzeniu niepowtarzalnego charakteru.

Zegarek męski Pierre Ricaud P97222.Y254QFR
Zegarek męski Pierre Ricaud P97222.Y254QFR

Minimalistyczne zegarki z indeksem liniowym

Dla osób, które w codziennym życiu mają dość przepychu, stawiają na prostotę, najlepszym rozwiązaniem będą minimalistyczne zegarki z cienkim indeksem liniowym. Taki jak np. Pierre Ricaud P22100.5G13Q, w którym prostota wzięła górę i w połączeniu z delikatnymi wskazówkami, stworzyła bardzo elegancką propozycję minimalistycznego zegarka dla kobiet.

Zegarek damski Pierre Ricaud P22100.5G13Q
Zegarek damski Pierre Ricaud P22100.5G13Q

Tak naprawdę, jedynym ograniczeniem, które stoi na drodze projektantom zegarków, jest ich wyobraźnia. Na zegarmistrzowskim rynku obecnie jest mnóstwo różnych kombinacji. Mamy nadzieję, że po przeczytaniu tego artykułu nieco przybliżyliśmy wam tematykę rodzajów indeksów.

Wszystkie powyższe zegarki Pierre Ricaud oraz o wiele więcej modeli zarówno dla kobiet, jak i mężczyzn znajdziecie w asortymencie naszego sklepu Minuta.pl.