Rotomaty do zegarków, czym są i komu są potrzebne?

07.06.2018 Zakupy

Jeśli jesteście posiadaczami choć jednego zegarka automatycznego i myślicie o zakupie kolejnego czasomierza, musicie rozważyć również zakup rotomatu. To urządzenie pozwoli wam utrzymywać naciąg sprężyny nieużywanego zegarka.

Jak wiadomo mechaniczne zegarki o naciągu automatycznym działają dzięki ruchowi nadgarstka w trakcie ich noszenia. Tym sposobem nie wymagają zasilania baterią, a także nakręcania, jak ma to miejsce w zegarkach mechanicznych o naciągu ręcznym (nakręcanych koronką). Wszystko dzięki wahnikowi (rotorowi), który wprawiony w ruch nieustająco nakręca sprężynę.

Niestety nie zawsze mamy możliwość noszenia właśnie tego konkretnego egzemplarza cały czas, a to sprawia, że po kilkudziesięciu godzinach w bezruchu, może się zatrzymać. Długotrwały zastój (powyżej tygodnia) źle wpływa na całość mechanizmu. Wysychają smary i tracą swoje właściwości zabezpieczające. Nie wolno do tego dopuścić. Tak narodziła się koncepcja rotomatów.

Rotomat Kraff Mars 201-062

Kup teraz

Jak działają rotomaty do zegarków?

Ich konstrukcja jest niezwykle prosta. Każdy z rotomatów posiada minimum jedno stanowisko do umieszczenia zegarka, ale najpopularniejsze z nich mają ich dwa i więcej. Ponoć od przybytku głowa nie boli, dlatego jeśli przyjdzie wam do głowy zakup kolejnego automatu, to w waszym rotomacie powinno już być dla niego miejsce.

W rotomacie umieszczamy czasomierz. Ważne, aby był stabilnie osadzony i zabezpieczony, tak jak sugeruje producent urządzenia. Kolejną istotną kwestią jest zamknięcie pokrywy. Dopiero wtedy możemy go uruchomić. Rotomat podłączamy do gniazda zasilania i włączamy.

Co ciekawe, rotomat nie działa przez cały czas. Jest to całkowicie niepotrzebne, ponieważ nie ma konieczności nakręcania sprężyny nieustająco. Wystarczy kilka minut pracy i przerwa na dłużą chwilę. Takie cykle zagwarantują doskonały ruch zegarków. W trakcie pracy, rotomat będzie wykonywał rotacyjne ruchy wokół własnej osi i naprzemiennie. Przełoży się to na ruch wahnika, a zegarek będzie bez problemu działał 24 godziny na dobę bez naszej interwencji.

Rotomat Kraff Gamma 101-012

Kup teraz

Każdy z rotomatów posiada kilka programów działania, w tym ruch lewostronny, prawostronny i mieszany. Trzeba zauważyć, że starsze typy rotomatów działały tylko w jednym kierunku, co nie było najlepszym pomysłem. Kierunek ruchu ustawiamy zgodnie z mechanizmem posiadanego przez nas zegarka, czyli tym kierunkiem, w którym pracuje wahnik. Informację o tym, jak pracuje zegarek uzyskacie u sprzedawcy.

Rotomaty bardziej zaawansowane posiadają możliwość regulacji TPD (ang. turns per day), czyli liczby obrotów na dzień, co też jest istotne dla różnych klas mechanizmów. Najbardziej popularne potrzebują 600-650, bardziej wymagające 800-850, a nawet więcej.

Komu potrzebne jest takie urządzenie?

Wbrew pozorom nie tylko bogatym kolekcjonerom. Wystarczy, że w waszej kolekcji znajduje się chociaż jeden zegarek automatyczny, nawet jeśli inne są tradycyjnymi zegarkami kwarcowymi. Zegarki na baterię poradzą sobie bez problemu, bo za ich ruch odpowiada bateria, więc póki działa, smary rozchodzą się w sposób, którego nie trzeba zbytnio nadzorować. Jeśli zostawicie w ten sposób automat na dłużej, może być już konieczna wizyta u zegarmistrza.

Rotomat Kraff Mars 202-011

Kup teraz

Rotomaty są całkowicie bezużyteczne w przypadku zegarków o mechanizmie kwarcowym lub zegarków mechanicznych o naciągu ręcznym. Za to mogą być przydatne przy hybrydach automatyczno-kwarcowych, ponieważ zasada ich działania jest zbliżona do klasycznych automatów.

Zalety rotomatów

Oprócz oczywistego nakręcania zegarków, mają jeszcze kilka mniej oczywistych atutów. Przede wszystkim, dzięki utrzymaniu pracy zegarka, nie ma konieczności ustawiania daty i dnia tygodnia, ponieważ zegarek pracując nieustająco w naturalny sposób sam je reguluje. To spora wygoda, wystarczy go założyć i wyjść bez konieczności ustawiania wszystkiego od zera. Tym sposobem wszystkie automatyczne zegarki, jakie macie są dostępne w każdej chwili.

Rotomat Kraff Saturn 194-012

Kup teraz

Rotomat to piękne urządzenie, które jest również doskonałym ekspozytorem. Takiej maszyny w domu nie trzeba się wstydzić. Producenci prześcigają się projektowaniu coraz ładniejszych rotomatów o ciekawej kolorystyce, drewnianych wykończeniach lub nowoczesnym designie. Każdy bez problemu odnajdzie się w prezentowanej stylistyce.

Niektóre z nich posiadają dodatkową szufladkę na biżuterie lub zegarki kwarcowe, co jest bardzo dobrym pomysłem ze strony producentów.

Ile kosztuje rotomat do zegarka?

Najtańsze rotomaty w naszym sklepie kupicie już od 599 zł i są to produkty renomowanej firmy, która inwestuje w najlepsze mechanizmy i materiały.

Rotomat Kraff Saturn 196-012

Kup teraz

Cena często uzależniona jest od ilości stanowisk dla zegarków. Jak widać w powyższym modelu może być ich naprawdę wiele. Niektóre z rotomatów dedykowanych właścicielom naprawdę potężnych kolekcji, mogą mieć takich stanowisk nawet kilkadziesiąt, ale w tym wypadku mówimy już o meblu, który może mieć też miejsce na cygara i drogie alkohole.

Czy rotomat może uszkodzić zegarek?

Przy urządzeniach zaprojektowanych specjalnie dla zegarków automatycznych nie ma takiego ryzyka. Tworzą je profesjonalne firmy, które znają się na mechanizmach i siłach, które są bezpieczne dla czasomierzy. Wszystko dlatego, że dedykowane rotomaty działają w sposób odpowiadający ruchowi nadgarstka, czyli naturalnego ruchu człowieka, a człowiek nie porusza się w stały i jednostajny sposób. Ważna jest też siła silnika i szybkość.

Przestrzegamy przed składaniem rotomatów własnymi siłami z części od wiertarek i innych urządzeń oraz budowania pomysłowych konstrukcji, których instrukcje krążą w internecie. Lepiej nie mieć rotomatu niż tworzyć urządzenie, które w krótkim czasie zniszczy każdy z zegarków, a widzieliśmy już konsekwencje takich działań. Wierzcie nam, nie będą po waszej myśli i usunięcie usterek naprawdę może mocno dać po kieszeni. Lepiej te środki spożytkować inaczej.

Zachęcamy do obejrzenia pełnej oferty rotomatów w naszym sklepie i życzymy szybko powiększającej się kolekcji zegarków mechanicznych 🙂