Największe święto miłośników zegarków – targi Baselworld już niedługo

07.03.2019 Ciekawostki

To jedna z największych i najbardziej znanych imprez dla branży zegarkowej. Jaka jest jej historia? Ilu ściąga wystawców i kto w nich uczestniczy? Dlaczego jest tak ważna i w końcu, co tam zobaczymy? Targi Baselworld bez tajemnic.

Już 21 marca 2019 startuje wydarzenie, które potrwa 6 dni. W trakcie jego trwania ponad 1500 wystawców zaprezentuje nowości zegarkowe i biżuteryjne, pochwali się osiągnięciami ubiegłego roku oraz przedstawi plany na najbliższy sezon. To doskonała okazja, by podkreślić prestiż marki i pokazać się z jak najlepszej strony, bo Baselworld to jedna z najstarszych cyklicznych imprez tego typu na świecie.

To już ponad 100 lat tradycji Baselworld

Pierwszy raz targi w Szwajcarii odbyły się w 1917 roku, jako Swiss Design Fair. Początkowo miały trochę inny charakter niż obecnie, bo faktycznie prezentowano zegarki i biżuterię, ale w otoczeniu zupełnie innych gałęzi handlu. Czasomierze były jedynie ułamkiem całej imprezy i nawet nie posiadały oddzielnego pawilonu wystawienniczego.

Targi w Bazylei 1917 rok

Sytuacja zmieniła się dopiero w 1931 roku, kiedy liczba zegarmistrzów chcących uczestniczyć w targach była na tyle duża, że branża zegarkowa zdobyła swoje miejsce na targach i tym samym zyskała na wystawienniczym prestiżu. Od teraz zegarki miały swój osobny pokaz – Schweizer Uhrenmesse.

Targi w Bazylei 1931 rok

Taki stan rzeczy utrzymał się niemal przez 40 lat, kiedy w 1972 roku do szwajcarskich targów dołączyły oddzielne targi zegarków europejskich. Duża frekwencja na obydwu imprezach i chęć uczestniczenia gości zarówno na tej szwajcarskiej, jak i europejskiej, zaowocowała połączeniem jednych i drugich.

W 1973 roku wystawcy pokazali się jednocześnie na Europejskim Przeglądzie Zegarków i Biżuterii. Baselworld zaczął przybierać formę, która znamy dziś, ale nie był to koniec wielkich zmian.

10 lat później nazwa została zmieniona na Basel 83 (Bazylea 83), w których dwie cyfry miały oznaczać rok wystawy. Do dziś w branżowym żargonie używa się starej nazwy zamiast Baselworld, aby podkreślić nie tylko korzenie targów, ale także po to, aby odnieść się do zegarkowej stolicy świata.

Globalizacja targów Bazylea 86

To chyba jedna z najbardziej znaczących zmian, która przyszła w 1986 roku. Na targach w Bazylei pokazali się wystawcy spoza Europy i dzięki temu na arenie targów pojawiły się takie marki, jak Seiko czy Casio, które do tej pory miały zamknięty dostęp. Jest to dość szokujące, tym bardziej, że już wtedy Seiko był jednym z najpoważniejszych międzynarodowych graczy.

Baselworld news

Bazylea od tego czasu stała się dla branży zegarkowej najbardziej poważanym wydarzeniem na świecie i do dziś niezmiennie trwa w swoim prestiżu. Kolejne zmiany dotyczyły głównie powiększenia przestrzeni wystawienniczej, która przestała wystarczać nowym markom chcącym uczestniczyć w targach. Hale były sukcesywnie modernizowane, aby dziś pomieścić tysiące wystawców i gości.

Kosmetyka dotknęła też nazwy targów, do której w 1995 roku dodano człon “The World Watch, Clock and Jewellery Show”, a później zmieniono ją na “Baselworld, The Watch and Jewellery Show”. Tak naprawdę w użyciu funkcjonuje tylko nazwa główna i rok targów.

Beselworld 2019

Do tej pory rokrocznie poszerzało się grono wystawców, którzy chcieli pokazać swoje produkty, ale w zeszłym roku targi odnotowały spadek. W 2018 roku na Baselworld wystawiło się jedynie 700 firm. W tym roku sytuacja może być trochę lepsza, chociaż z udziału wycofał się jeden z poważniejszych graczy – Swatch Group, ale nie zabraknie marek takich jak TAG Heuer, Patek Philippe, Rolex, Seiko, ale też kilku mniejszych i równie dobrze znanych np. Junghans.

Nie wolno zapominieć, że jest to impreza, na której również zobaczymy luksusową biżuterię z najlepszych domów mody. Swoje stoiska będą mieć Dior, Gucci, Louis Vuitton, Chanel i wielu innych.

Baselworld 2017

Te targi to dobra okazja, aby pokazać cuda techniki, najpiękniejsze produkty i wprowadzić nowe kolekcje, ale to nie wszystko. Spotkanie branżowe, liczne konferencje prasowe i ogłoszenia newsów ze świata zegarków, ściągają tysiące dziennikarzy i blogerów, którzy poinformują świat o nadchodzących nowościach i trendach. Od lat impreza gromadzi niewyobrażalne ilości odwiedzających. W zeszłym roku było ich ponad 100 tysięcy, co świadczy o dużym zainteresowaniu publiczności.

Bazylea 21-26 marca 2019

Wspomnieliśmy, że targi będą trwały 6 dni. Baselworld może nas w tym roku zaskoczyć niesamowitymi nowościami, pokazami mistrzów zegarmistrzostwa i kunsztownymi projektami, które będą zapowiedzią tego, co w modzie zegarkowej przyniesie 2019 rok. Wszystko okaże się w trakcie samej imprezy.

Co ciekawe, w zapowiedziach pojawiły się również prognozy na 2020 rok, ponieważ targi mają przejść prawdziwą rewolucję. Branża zegarkowa się zmienia, więc organizatorzy chcą już teraz pokazać, że impreza wybiega w przyszłość.

“W oparciu o tę wizję opracowujemy nowe koncepcje, nowe środki i nowe atrakcje. Zobacz kierunek naszego myślenia, Baselworld 2020 będzie zupełnie nowym doświadczeniem!”

Śledźcie uważnie bloga, bo będziemy mięli dla was sporo newsów ze świata zegarków, a jeśli już teraz chcecie dowiedzieć się więcej, zajrzyjcie na stronę Baselworld 2019 😀