Totalizatory na tarczy zegarka

21.09.2021 Zegarki Warto przeczytać

Subtarcze, tarczki albo po prostu totalizatory. Te wszystkie pojęcia oznaczają dokładnie to samo. To dodatkowe liczniki, które producenci umieszczają na tarczy zegarka.

Niektórzy je uwielbiają, inni – wręcz przeciwnie, najlepiej, gdy ich nie ma. Dla tych pierwszych totalizatory na tarczy zegarka do dodatkowe funkcjonalności oraz wyjątkowy wygląd. Dla drugiej grupy małe tarczki to z kolei zbędny element, który może zaburzać czytelność cyferblatu oraz który odbiega od tradycyjnego wyglądu zegarka.
Całe szczęście, na rynku zegarmistrzowskim jest w czym wybierać i każdy może znaleźć coś dla siebie. W niektórych modelach subtarcze na cyferblacie to idealny dodatek, aby zegarek nabrał nieszablonowego, często casualowo-sportowego, charakteru.

Przełamanie stylu

Wyobraźmy sobie, jak wyglądałby poniższy model bez totalizatorów na tarczy.

Zegarek damski Vostok Europe Undine VK64-515B528
Zegarek damski Vostok Europe Undine VK64-515B528

Ten zegarek wyprodukowany przez litewską markę Vostok Europe to świetny przykład na to, jak dwie dodatkowe tarcze zmieniają wygląd zegarka. Biało-złoty zestaw kolorystyczny, a do tego tarcza pokryta masą perłową – wszystko to sprawia, że mamy do czynienia z eleganckim zegarkiem dla pań.
Tymczasem, dodatkowe totalizatory sprawiają, że model zaczyna wyglądać nowocześniej i zadziornie. Choć rzecz jasna daleko mu jeszcze do zegarka sportowego, to niemniej nabiera on nieco sportowego charakteru.

Zegarek damski Tommy Hilfiger Emery 1782348
Zegarek damski Tommy Hilfiger Emery 1782348

Podobny efekt osiągnięto w tym damskim modowym zegarku Tommy Hilfiger z kolekcji Emery. Srebrna bransoleta oraz koperta ze złotymi elementami są typowe dla zegarków eleganckich. Na tarczy znajdują się dodatkowe trzy totalizatory mutlidatownika, przez co czasomierz staje się zdecydowanie bardziej casualowy.

Również w męskich zegarkach często stosowany jest efekt przełamania stylu za pomocą subtarcz.

Zegarek męski Boss Champion 1513818
Zegarek męski Boss Champion 1513818

Ten klasycznie wyglądający model Boss Champion nabrał cech sportowych, dzięki temu że na głównej tarczy znajdują się trzy totalizatory chronografu. Bez nich zegarek wyglądałby zdecydowanie bardziej tradycyjnie, ale subtarcze nieco zmieniły jego styl. Wciąż jest oczywiście elegancko, ale w nieco bardziej casualowym wydaniu.

Funkcjonalność totalizatorów na tarczy

Jak widać dodatkowe liczniki na cyferblacie zmieniają wygląd zegarka, ale również pełnią funkcje użytkowe. Totalizatory mogą służyć na przykład jako multidatowniki albo chronograf.

Zegarek damski Adriatica Moonphase A3174.1111QF
Zegarek damski Adriatica Moonphase A3174.1111QF

Subtarcze w modelu Adriatica Moonphase pełnią funkcję rozbudowanego datownika oraz wskaźnika faz księżyca. Totalizator księżycowy nie jest zbyt często spotykany na tarczach zegarków, jednak trzeba przyznać, że dodaje on niesamowitego uroku.
Taki zestaw subtarcz nie powoduje, że zegarek staje się bardziej sportowy. Wręcz przeciwnie, niewielkie tarczki datownika oraz faz księżyca sprawiają, że model staje się intrygująco elegancki.

Choć z reguły totalizatory występują w liczbie mnogiej – najczęściej to dwie lub trzy subtarcze, to zdarzają się od tego wyjątki.

Zegarek męski Delbana Retro 41601.622.6.044
Zegarek męski Delbana Retro 41601.622.6.044

Zegarek Delbana Retro posiada tylko jedną dodatkową tarczę na cyferblacie, która pełni rolę sekundnika. Zazwyczaj cieniutka wskazówka przeskakująca co sekundę umieszczona jest razem ze wskazówkami głównymi. W tym modelu postanowiono nieco to zmienić i licznik sekund przeniesiono na niewielką tarczkę.

Totalizatory na tarczy zegarka to nie tylko ozdoba, a każda z dodatkowych subtarcz pełni jakąś funkcję. Oczywiście, jak każdy detal na cyferblacie, także i dodatkowe tarczki wpływają na ogólny styl zegarka. Mogą dodać mu casualowego lub sportowego charakteru albo wręcz przeciwnie – wprowadzają kolejny elegancki element.

Zachęcamy do zapoznania się z ofertą sklepu Minuta.pl. Znajdziecie tam mnóstwo zegarków z totalizatorami lub bez nich. Jeśli będziecie mieć wątpliwości, do czego służą poszczególne subtarcze, nasz zespół fachowo Wam wszystko wytłumaczy, możecie na nas liczyć! Zapraszamy.