Trójząb Maserati i jego historia

29.11.2021 Zegarki

Czy zastanawia Was, skąd się biorą charakterystyczne znaki marek? Dlaczego jedni mają takie logo, a nie inne? Skąd na przykład trójząb jako logotyp włoskiej marki Maserati?

Na tym zegarku Maserati Potenza doskonale widać znak marki. Wypełnia on praktycznie całą przestrzeń cyferblatu. Ale dlaczego trójząb?
Ten charakterystyczny logotyp można zobaczyć na wszystkich produktach włoskiego producenta, czy to na sportowych samochodach, czy to na męskich i damskich zegarkach.
Trójząb Maserati zżył się z marką tak mocno, że trudno jest sobie wyobrazić inny znaczek.

Skąd pomysł na trójząb?

Sprawcą całego “zamieszania” z logotypem Maserati jest Neptun stojący na fontannie Piazza Maggiore w Bolonii od XVI wieku.

fontanna Neptuna w Bolonii
fontanna Neptuna w Bolonii (źródło zdjęcia: wikipedia)

I tak jak boloński Neptun stał się symbolem miasta, tak jego atrybut, czyli trójząb, został wybrany na logotyp Maserati.
Pewnie nie trzeba już dopowiadać, że miejscem narodzin koncernu była właśnie Bolonia.

Trójząb to symbol siły i energii, a przy tym luksusu i sportowego ducha. Tak widział to jeden z braci Maserati, który stworzył logotyp, który pozostaje niezmienny już od wielu lat.

Charakterystyczny znak na włoskich zegarkach

W sportowych samochodach Maserati symbol trójzębu pojawia się na eleganckich maskownicach chłodnicy, czyli na tzw. grillach. To tradycja i znak rozpoznawalny marki. Natomiast w zegarkach, logotyp zawsze pojawia się na cyferblacie, w mniej lub bardziej eksponowany sposób.
Powyżej celowo pokazaliśmy Wam dwa modele z serii Maserati Potenza, w których znak trójzębu jest myślą przewodnią w zdobieniu tarczy.
A teraz mały quiz – kto dostrzegł, że w drugim z prezentowanych zegarków, neptunowski trójząb występuje na tarczy dwukrotnie?
Najpierw widać oczywiście duży znak w kolorze złotym, który kontrastuje z czarną tarczą. A drugi… to sekundnik, a właściwie jedno z jego zakończeń.

Jak widać, Maserati lubi wykorzystywać swój logotyp w różny sposób i wplatać go w swoje produkty. Tylko spójrzcie, jak ono jeszcze się prezentuje.

W tym damskim modelu Maserati Competizione mamy tylko jedenaście kryształków odpowiadających za jedenaście godzin w punktowym indeksie. Godzinę dwunastą wyznacza złoty trójząb, a jakże!
Swoją drogą, ten zegarek to przykład, że włoska marka nie projektuje wyłącznie sportowych czasomierzy, ale również eleganckie i klasycznie wyglądające modele.

O tym, że marka Maserati lubi bawić się formą, doskonale świadczy ostatni zegarek, który chcemy Wasm pokazać. Włosi nie mają obaw wprowadzać nietypowe rozwiązania, a w kolekcji czasomierzy można znaleźć naprawdę wyjątkowe modele.

Zegarek Maserati Trimarano to gratka dla mężczyzn, którzy cenią luźny styl, sportowy charakter, nietypowe dodatki. Nowocześnie wyglądający czasomierz z wyjątkowym paskiem. Na nim właśnie pojawia się trójząb. Samo zapięcie wykonane jest płótna żaglowego, ponieważ ten limitowany model powstał z myślą o fanach żeglugi.
Warto zauważyć, że w zestawie jest również pasek silikonowy, dzięki któremu można dowolnie dobierać styl zegarka, w zależności od potrzeb, okoliczności czy po prostu zachcianki.

Charakterystyczny trójząb Maserati jest emanacją stylu marki. Zegarki Maserati to siła, energia, charyzma, nietuzinkowy styl. Jeśli szukacie tych włoskich czasomierzy, to serdecznie zapraszamy do sklepu Minuta.pl. Z pewnością nie odjedziecie od nas z kwitkiem, ale z wymarzonym zegarkiem.