Zegarki Adriatica – marki które musisz znać

15.11.2019 Marki

Wymieniając najlepsze, a przy tym najbardziej rozpoznawalne przedsiębiorstwa, zajmujące się szlachetnym rzemiosłem zegarmistrzowskim, nie mogłoby zabraknąć miejsca dla marki Adriatica. W kolejnych akapitach przybliżymy profil tej szwajcarskiej firmy.

Spoglądając na pełne logo marki, ujrzymy kaligraficzne litery utrzymane w klasycznej czerni oraz bieli. Poza samym symbolem firmy, dojrzymy także charakterystyczny napis “Adriatica Swiss Made Watches Since 1931”. Ta data choć oczywiście jest prawdziwa, to wyznacza jedynie formalny początek jej istnienia.

Zegarek męski Adriatica Aviation A1076.B124CHXL
Zegarek męski Adriatica Aviation A1076.B124CHXL

Wśród najstarszych zegarmistrzów krążą bowiem opowieści, sięgające jeszcze połowy XIX wieku. Bez wątpienia jest to rodowód, którym warto się chwalić. Geneza marki Adriatica wiąże się z działalnością przedsiębiorstwa Montilier Watch Co. z okresu La Belle Epoque.

Zegarmistrzowie, tworzący legendarne zegary domowe oraz jedne z pierwszych czasomierzy naręcznych, położyli fundamenty pod powstanie bohaterki tego artykułu – a w zasadzie to bohaterek, by być bardziej precyzyjnym. Adriatica, którą znamy dzisiaj powstała bowiem w wyniku kooperacji dwóch siostrzanych firm, czyli samej Adriatici i jej krewnej Adrii.

Zegarek męski Adriatica Portofino A8256.5223QFXL
Zegarek męski Adriatica Portofino A8256.5223QFXL

Historia to generalnie ważny aspekt, gdy mówimy o tym szwajcarskim przedsiębiorstwie. Z pewnego punktu widzenia warto podkreślić bowiem korzenie marki. Nie każdy może się pochwalić rodowodem, sięgającym 1852 r. Z drugiej strony nie da się ukryć, że historia była istotna dla samych założycieli firmy.

Nazwa Adriatica pochodzi bowiem od starożytnego etruskiego miasta położonego we współczesnych Włoszech, znanego jako Adria. Nie tylko firma, będąca bohaterką tego artykułu, zawdzięcza swoje miano tej miejscowości. Od słowa Adria pochodzi też nazwa pewnego morza, sąsiadującego z Półwyspem Apenińskim od wschodu.

Zegarek męski Adriatica Portofino A8276.2163A
Zegarek męski Adriatica Portofino A8276.2163A

Przełomowy rok 1962.

Właśnie wtedy obie siostrzane marki wpłynęły na wody sukcesu, które sprawiły, że dzisiaj Adriatica to jedna z najlepszych i najbardziej rozpoznawalnych firm zegarmistrzowskich na świecie.

Dzięki zacieśnieniu partnerstwa między obiema markami i połączonym wysiłkom najlepszych projektantów ubiegłego stulecia marka Adriatica wydała na świat niesamowite kolekcje klasycznych damskich oraz męskich czasomierzy.

Zegarek damski Adriatica Milano A3573.914MQ

Kup teraz

Największą furorę zrobiły one w Skandynawii, a w szczególności upodobali je sobie mieszkańcy Finlandii. Nic w tym dziwnego, ponieważ Adriatica produkuje naprawdę niezwykłe zegarki, wśród których znajdziemy zarówno modele klasyczne i proste, jak i zaawansowane chronografy.

Miłością do tych szwajcarskich zegarków Finowie zarazili właśnie nas – Polaków. W drugiej połowie ubiegłego stulecia zyskały one dużą popularność wśród naszych rodaków, a jej szczyt przypadł na lata 90. co wiązało się ze zmianą systemu politycznego. Przedtem zegarki Adriatica trafiały do Polski właśnie ze Skandynawii, a po upadku żelaznej kurtyny ułatwiony został import bezpośredni.

Zegarek męski Adriatica Moonphase A8282.R214CH

Kup teraz

Adriatica współcześnie

Dzisiaj marka koncentruje się na bieżącym aktualizowaniu swojej oferty zgodnie ze zmieniającymi się trendami. Nie oznacza to, że projektanci zaczęli niepotrzebnie odchodzić od korzeni marki Adriatica, lecz klasycznej stylistyce zapewnili przyjemny, a przy tym nienachalny lifting.

Jednocześnie celem marki jest pozostawanie konkurencyjnym cenowo względem niemałej konkurencji. Oczywiście renoma marki, szwajcarskie korzenie oraz znak jakości Swiss Made to godne podziwu atrybuty, lecz samo to nie wystarczyłoby, chcąc osiągnąć taki sukces jak właśnie Adriatica.

Rywalizacja w branży zegarmistrzowskiej jest przecież na niezwykle wysokim i wyrównanym poziomie, więc właściciele przedsiębiorstwa zdecydowali się na usprawnienie procesu konstruowania swoich naręcznych dzieł sztuki.

Zegarek damski Adriatica Precious A3721.C15FQ
Zegarek damski Adriatica Precious A3721.C15FQ

Umożliwiła to przeprowadzka do nowego kompleksu produkcyjnego, która miała miejsce w 2010 r. Obiekt ten znajduje się we włoskojęzycznej części Szwajcarii. Właśnie przeniesienie siedziby marki Adriatica do nowego budynku pozwoliła jej wznieść się na wyżyny swoich możliwości.

Jakie są zegarki Adriatica?

Eleganckie, klasyczne, modne, prestiżowe… Epitetów, którymi można określić te szwajcarskie czasomierze jest wiele. Do tej listy na pewno dodamy jeszcze przymiotnik “niezawodne”, lecz najważniejsze określenie wykracza poza znaczenie jednego słowa.

Zegarek męski Adriatica Passion A8135.1263CH

Kup teraz

Zegarki Adriatica są bowiem różnorodne w ramach jednej filozofii. Czasomierze prezentowane między akapitami zostały dobrane właśnie tak, by możliwie najlepiej oddać to pełne klasy zróżnicowanie.

Widać to zarówno we wzornictwie, które potrafi być całkiem klasyczne i proste, zgodne z tradycją zegarmistrzowskiej. Z drugiej strony stylistyka niektórych modeli Adriatica potrafi przyjąć nowoczesne oblicze – nawet lekko futurystyczne. Tyczy się to również ich funkcjonalności. Może ograniczać się ona do wskazywania godziny, a może wskazywać fazy księżyca.

Zegarek damski Adriatica Moonphase A3732.R286QF

Kup teraz

Ta różnorodność przejawia się też w wykorzystywanych materiałach. Koperty konstruowane są głównie ze stali szlachetnej, niekiedy pokryte warstwą PVD, lecz szwajcarscy inżynierowie eksperymentują także z tytanem. Różnią się materiały, z których robione są paski i bransolety, ale też rodzaje szkieł, chroniących przepiękne tarcze czasomierzy
Adriatica.

Niezmienne są natomiast dwie rzeczy: okrągły kształt kopert oraz jakość, która nie budzi najmniejszych wątpliwości. Warto także wspomnieć, że od 2006 r. Adriatica jest członkiem organizacji zrzeszającej szwajcarski przemysł zegarkowy (The Federation of the Swiss Watch Industry).

Krótko mówiąc, wybór któregoś z prezentowanych modeli marki lub innego, znajdującego się w naszej szerokiej ofercie to dobry wybór. Zapraszamy więc do zapoznania się z pełnym katalogiem zegarków Adriatica.