Zegarki do nurkowania, czyli 5 najlepszych czasomierzy do eksploracji mórz i oceanów

06.05.2019 Zakupy

Zegarki do nurkowania w ostatnich latach stały się bardzo modne. Wiele firm produkuje divery, ale tylko niektóre z nich zasługują na miano specjalistycznych czasomierzy. Przed wami 5 modeli, które doskonale sprawdzą się w trakcie nurkowania.

Wzrost zainteresowania zegarkami do nurkowania to efekt popularyzacji samego sportu. Okazało się, że nurkowanie nie jest tylko dla pasjonatów i profesjonalistów, ale może stać się całkiem miłym hobby dla każdego. Wybór odpowiedniego sprzętu, który kupimy czy wypożyczymy jest podstawową sprawą, ale warto dobrać do tego zegarek, który sprawdzi się zarówno w takich, jak i w innych okolicznościach.

Świadomy klient chce wybrać dobrze, ale co jeśli wybór jest tak ogromny, że nie do końca wiadomo, czy macie do czynienia z diverem czy nie? Trzeba zdać się na fachową opinię specjalisty, renomę marki i kilka parametrów, które są niezbędne przy nurkowaniu. Te kilkanaście lat popularyzacji nurkowania spowodowało, że wybór jest większy niż moglibyście się spodziewać.

Zegarek męski Citizen Promaster BN0191-80L
Citizen Promaster BN0191-80L

Co to jest nurkowanie z aqualungiem?

Wszystkie zegarki, które przedstawiamy w tym artykule należą do grupy czasomierzy o wodoszczelności wynoszącej od 20 ATM do 30 ATM, a to oznacza, że są profesjonalnymi zegarkami do nurkowania. Warto tutaj przywołać skale odporności na działanie wody. I tak, jak 5 ATM pozwala na pływanie, ale nie nurkowanie; 10 ATM na nurkowanie w masce; tak 20-30 ATM, umożliwia już profesjonalne nurkowanie z aqualungiem.

Aqualung (akwalung) to pełna aparatura umożliwiająca płetwonurkowi przebywanie pod wodą. W jej skład wchodzi butla z mieszaniną gazów lub sprężonego powietrza, automat oddechowy i zestaw rurek łączących to wszystko ze sobą.

Zegarek męski Victorinox I.N.O.X. Professional Diver 241734
Victorinox I.N.O.X. Professional Diver 241734

Czego potrzebuje amator, a czego profesjonalista?

Tego samego. Tak naprawdę zegarki do nurkowania muszą być dostosowane do takich warunków, jakie napotkają wszyscy nurkowie. Oczywiście nie mówimy tu o ekstremalnym nurkowaniu, bo nurkowanie głębinowe wymaga zegarka o wodoszczelności 100 ATM, a takich głębokości nie osiągają osoby, które nie są przeszkolone w ekstremalnym środowisku wodnym.

Na jaką głębokość z zegarkiem?

Powiedzmy, że w tym wypadku możemy zastosować bezpieczne dzielenie na dwa. Jeśli producent deklaruje, że zegarek posiada wodoszczelność na poziomie 20 ATM = 200 m, to ta druga wartość nie będzie tą, na którą możemy sobie pozwolić, ponieważ jest obliczana w warunkach laboratoryjnych przy stałej wartości ciśnienia.

I tu czyha pułapka dla niedoświadczonych nurków. Trzeba wziąć pod uwagę warunki wody w rzeczywistości. 200 metrów podzielcie na dwa i tym sposobem uzyskacie 100 m głębokości nurkowania w środowisku naturalnym.

Czym jest bezel i do czego służy?

Bezel to część zegarka, która przypomina pierścień. Może być na zewnątrz lub w środku koperty, ale zawsze pozostaje widocznym elementem, który można obrócić i odpowiednio ustawić. Jakie to ma znaczenie dla nurka?

Bezel odmierza czas pobytu pod wodą. Działanie tego mechanizmu wbrew pozorom nie jest skomplikowane. Skala pierścienia zamyka się w wartościach od 0 (oznaczona kropką lub innym znakiem graficznym) do 60, podobnie jak minutowa podziałka tarczy. Bezel z odliczaniem wstecznym działa na podobnej zasadzie, z tym, że wskazuje czas do konkretnego momentu, niczym timer. Dzięki wskazaniom czasu, nurek bez zbędnych obliczeń w pamięci jest w stanie zmierzyć czas, który spędził na głębokości i odpowiednio zaplanować czas przystanków dekompresyjnych.

Pierwsze 15-20 minut oznaczonych jest dokładniejszą podziałką. Wynika to z konieczności kontrolowania czasu w trakcie zanurzania lub wynurzania. Dla nurka jest on niezwykle ważny. Aby prawidłowo ustawić bezel, należy znak graficzny ustawić na aktualnej pozycji wskazówki minutowej. Płynący czas, oblicza jednocześnie minuty zanurzenia. Oczywiście bezel można wykorzystać również poza wodą i np. wyznaczyć za jego pomocą czas treningu czy chociażby długość spaceru.

Oczywiście wszystko zależy od deklaracji producenta, a nawet samego egzemplarza zegarka, bo te czasomierze naprawdę mogą zanurzyć się znacznie głębiej.

Zegarki do nurkowania – jakość i piękno

Czasomierz specjalistyczny o takim charakterze musi być wykonany z precyzją i w wysokiej jakości komponentów, uszczelek, pasków itp. Dlatego korzystanie z tych zegarków pod wodą ograniczone jest kilkoma niezbędnymi zasadami. Po pierwsze nie należy w trakcie nurkowania wciskać przycisków np. chronografu. Po drugie pilnować trwałości uszczelek, a po trzecie uważać na drastyczne zmiany temperatur. I w zasadzie stosowanie się do tych obostrzeń wystarczy dla bezpieczeństwa czasomierza, a ten będzie nam służył przez długie lata.

Vostok Europe Anchar NH35A-5105141
Vostok Europe Anchar NH35A-5105141

Codzienne użytkowanie takiego zegarka może być czystą przyjemnością. Nie dość, że mamy do czynienia z niebywałą jakością, wytrzymałością na dość trudne warunki, to dodatkowo mówimy o naprawdę atrakcyjnych męskich zegarkach sportowych. Nie straszne im baseny, lato, wilgoć i pył. Taki zegarek może być towarzyszem każdego dnia.

Orient Mako II FAA02009D3
Orient Mako II FAA02009D3

Ile wydać na zegarek dla nurka?

Jak już wspomnieliśmy, specjalistyczny zegarek wymaga specjalnych technologii i szczególnego nacisku na jakość wykonania i jakość użytych materiałów, dlatego nie warto na nich oszczędzać. Prawda jest taka, że zegarek o wysokiej wodoszczelności, która pozwala na nurkowanie z aqualungiem, kupimy już za 400-500 zł i np. będzie to jeden z wytrzymałych Casio G-Shock. Ale im większa inwestycja, tym większa pewność w jego niezawodność pod wodą. Jeśli poszukujemy zegarków do nurkowania, weźmy pod uwagę dedykowane właśnie do takich zadań. Za divera z prawdziwego zdarzenia zapłacimy od 800 zł do… naprawdę dużych kwot.

Zobaczcie inne podobne zegarki w naszym sklepie.

Życzymy udanych zakupów i zapierającej dech w piersiach eksploracji podwodnej fauny i flory.