7 błędów użytkowania zegarka. Unikaj ich, jeśli chcesz, aby zegarek sprawnie działał

23.07.2020 Zegarki Warto przeczytać

Nakręcanie zegarka, długość paska czy wymiana baterii – wydawać by się mogło, że te dobrze nam znane kwestie to błahostka. Mimo to wielu z nas nieświadomie nadal popełnia kilka kluczowych błędów użytkowania zegarka, które mogą skutkować nawet uszkodzeniem jego mechanizmu.

Nawet najlepsze parametry i doskonałe wykonanie nie uchroni zegarka przed zniszczeniem, jeśli będziemy go źle użytkować. Wielu sądzi, że droższy czasomierz jest w stanie znieść wszystko, w końcu jest produktem z wyższej półki. Nie do końca jednak tak jest. W kwestii użytkowania naszych zegarków popełniamy wiele nieświadomych błędów, które nie tylko mogą lekko go uszkodzić, ale z czasem doprowadzić do całkowitej bezużyteczności. Przed wami krótkie zestawienie najczęściej pojawiających się błędów w użytkowaniu zegarka, o których mogliście do tej pory nie wiedzieć.

,,Baterię wymieniam samodzielnie”

Jeśli posiadamy zegarek kwarcowy, musimy mieć świadomość, że jest to urządzenie o ograniczonej żywotności. Bateria, wprowadzona pierwotnie przez producenta wymaga regularnej wymiany. Wielu klientów decyduje się na wymianę baterii na własną rękę i wybiera do tego celu przypadkowego zegarmistrza. To błąd, ponieważ skutkuje to całkowitą utratą gwarancji. Baterię w okresie gwarancyjnym należy wymieniać tylko w firmowym serwisie.

Zegarek męski Adriatica Vintage A1230.5267QXL
Zegarek męski Adriatica Vintage A1230.5267QXL

,,Zegarka automatycznego nie muszę oddawać do serwisu”

Skoro już jesteśmy przy serwisach, przedstawiamy kolejny błąd. Mimo, że czasomierze automatyczne nie mają konieczności wymiany baterii, nie oznacza to, że nie potrzebują regularnej kontroli swojej użyteczności. Każdy zegarek, jeśli ma działać sprawnie i towarzyszyć nam jak najdłużej, musi być poddawany kontroli specjalisty, który go wyczyści i wymieni zużyte części. Szacuje się, że serwisowanie zegarków automatyczny powinno się wykonywać minimum raz na trzy lata.

,,Zapominam o czyszczeniu zegarka”

Nawet najdroższy zegarek z wyższej półki cenowej nie będzie się dobrze prezentował na nadgarstku, jeśli będzie zaniedbany. Pierwszym sygnałem dającym znać, że trzeba szybko reagować jest nieprzyjemny zapach i widoczne zabrudzenia na wewnętrznej stronie paska skórzanego. O tym, jak wyczyścić zegarek, aby nadać mu nowe życie pisaliśmy niedawno na naszym blogu, dlatego serdecznie zapraszamy do lektury tej publikacji – 5 sposobów, by nadać zegarkowi drugie życie.

,,Przechowywanie zegarka? Wrzucam go do szuflady.”

Podobno lepiej zapobiegać niż leczyć. W przypadku zegarków to powiedzenie również ma swoje odzwierciedlenie. Jednym z najczęstszych błędów użytkowania zegarka jest jego nieodpowiednie przechowywanie w domu oraz w podróży, przez co tarcza i koperta w rezultacie szybciej się rysują. Wystarczy, że zaczniemy umieszczać czasomierz w firmowym pudełku np. tym, które otrzymaliśmy do zakupu. Podróżując możemy dodatkowo wypełnić go piankowym wypełnieniem.

,,Nurkowałem ze zwykłym zegarkiem wodoszczelnym”

Kolejnym częstym błędem jest jednakowe traktowanie wszystkich zegarków wodoodpornych i wodoszczelnych. Na rynku znajduje się szereg czasomierzy o różnym, niejednokrotnie bardzo wysokim poziomie odporności na przedostanie się do mechanizmu wody. Informacja o tym, czy nasz zegarek jest odporny na zachlapania podczas mycia rąk, czy też poradzi sobie nawet podczas nurkowania z akwalungiem, znajduje się w instrukcji każdego czasomierza. Niestety, nie zastosowanie się do zasad, skutkować może doszczętnym zalaniem mechanizmu.

Zegarek męski Casio G-Shock G-Squad GBD-H1000-1ER
Zegarek męski Casio G-Shock G-Squad GBD-H1000-1ER

,,Nadgarstek puchnie w trakcie noszenia zegarka”

To prawdopodobnie skutek zbyt ciasno zapiętego paska. Jego długość to kwestia równie istotna, jak design czasomierza czy mechanizm. Wiemy, że kwestia ta może wydawać się banalna, jednak wiele osób nadal zapomina o tym, że skórzany pasek wchodzi w reakcję ze skórą naszego nadgarstka, co oznacza, że reaguje na temperaturę czy wilgoć. Za ciasno zapięty pasek prawdopodobnie spowoduje nie tylko spuchnięcie nadgarstka, ale także stopniowe osłabianie się jego struktury, a w efekcie przerwania.

Zegarek damski Ted Baker Phylipa BKPPHS001
Zegarek damski Ted Baker Phylipa BKPPHS001

,,Nastawianie zegarka to banał”

Zgadza się – to błahostka. Mimo to, wielu w trakcie tej czynności nadal popełnia jeden kluczowy, lecz ciągle pojawiający się błąd. Chodzi oczywiście o to, aby zawsze nastawiać zegarek zgodnie z ruchem wskazówek zegara, nigdy odwrotnie. W przeciwnym przypadku skutkuje to uszkodzeniem mechanizmu.

Właśnie poznaliście najczęściej powielane błędy użytkowania zegarka. Mamy nadzieję, że nie popełniliście do tej pory żadnego z powyższych, a nawet jeśli podobne sytuacje miały u was miejsce, wiecie już jakich zachowań unikać, aby zegarek służył nam długo i sprawnie. Tymczasem zachęcamy do zapoznania się z nowościami w naszym sklepie Minuta.pl, gdzie znaleźć możecie kilka odświeżonych kolekcji dobrze znanych marek, a także zupełnie nowych producentów, którzy dopiero co zawitali w naszym sklepie. Życzymy udanych zakupów!