Jak poprawnie mierzyć prędkość tachometrem w zegarku?

27.02.2021 Zegarki Warto przeczytać

O tym jak działa tachometr i dlaczego jego działanie jest uzależnione od działania chronografu przeczytacie w poniższym tekście.

Zacznijmy od początku. Czym w zasadzie jest tachometr? Bardzo często, szczególnie męskie czasomierze o charakterze sportowym, wyposażone są w dodatkową podziałkę liczbową umieszczoną na kopercie zegarka. Czasem umieszcza się ją również na tarczy. Ta podziałka to tachometr, który nazywany jest również tachymetrem lub skalą tachometryczną. O tym, skąd pomysł, aby w zegarkach umieścić tę funkcję oraz kto pierwszy odważył się na ten kontrowersyjny wówczas krok przeczytacie na naszym blogu, do czego was w tym miejscu serdecznie zapraszamy.

Zegarek męski Zeppelin LZ126 Los Angeles ZE_7614_2
Zegarek męski Zeppelin LZ126 Los Angeles ZE_7614_2

Co mierzy tachometr w zegarku?

Tachometr służy do określenia średniej prędkości, z jaką coś lub ktoś pokonuje ustalony dystans – najczęściej jednego kilometra lub jednej mili. Co więcej, skala tachometryczna w połączeniu z funkcją chronometru pozwala również badać efektywność pracy, w której liczy się ilość wytworzonych produktów.

Zegarek męski Delbana Manhattan 44501.578.6.034
Zegarek męski Delbana Manhattan 44501.578.6.034

Sprawność działania zegarka z tachometrem

Do poprawnego działania tachometru konieczne jest perfekcyjne działanie naszego czasomierza. Nie ma mowy o nierówno pracującym mechanizmie, słabym naciągu sprężyny lub innych uszkodzeniach. Warto też wybierać zegarki z tachometrem sprawdzonych marek, ponieważ precyzja z jaką skala tachometryczna została naniesiona na kopertę już na etapie produkcyjnym jest niezwykle ważna.

Zegarek męski Tommy Hilfiger Bank 1791724
Zegarek męski Tommy Hilfiger Bank 1791724

Jak poprawnie zmierzyć prędkość tachometrem w zegarku?

Pierwsze co należy zrobić to upewnić się, aby przy rozpoczęciu pomiaru, wskazówka chronografu znajdowała się na wartości zero, czyli na godzinie 12. Kiedy obiekt pomiaru wystartuje, należy włączyć chronograf oraz zatrzymać go, gdy obiekt pokona docelowy odcinek. Następnie w zależności dystansu, na którym mierzona była prędkość (kilometra lub mili), wskazówka chronografu, pokazywać będzie szybkość naszego ruchu.

Co jeśli chcę zmierzyć prędkość na krótszym odcinku?

Wystarczy, że ustalimy jaką część kilometra lub mili stanowi dany dystans. Przykładowo, jeśli chcemy zmierzyć prędkość na odcinku 200 metrów, oznacza to że będzie to ⅕ kilometra. Wtedy przez ten ułamek będziemy mnożyć wartość przy której zatrzyma się wskazówka. To naprawdę proste, prawda?

Zegarek męski Sekonda Chronograph 1594.00
Zegarek męski Sekonda Chronograph 1594.00

Tak jak wspomnieliśmy wcześniej, tachometrem można liczyć nie tylko prędkość, ale też liczbę produktów, które powstaną w ciągu godziny. Jak to zrobić? Jest to jeszcze łatwiejsze. Zaczynamy znów od upewnienia się, że wskazówka chronografu jest na godzinie 12, po czym włączamy chronograf, gdy rozpoczyna się proces produkcyjny. Wyłączamy, gdy zostanie zakończony. Jeżeli czas produkcji jednego przedmiotu trwał 30 sekund, to w ciągu 60 minut otrzymamy ich 120, co wskaże tachometr.

Korzystanie z tachometru jest banalnie proste!

Jak sami widzicie, korzystanie z tachometru jest naprawdę proste, a może być bardzo przydatne np. kiedy chcemy określić efektywność w trakcie biegu czy jazdy samochodem. W tym tekście krok po kroku przedstawiliśmy wam jak mierzyć prędkość tachometrem oraz przedstawiliśmy wam kilka zegarków, posiadających tę funkcję.

Jeśli te kilka zegarków to za mało, serdecznie zapraszamy do odwiedzenia naszego sklepu Minuta.pl, gdzie znaleźć można zegarki z tachometrem nie tylko przedstawionych w tym tekście marek, ale też wielu innych doskonałych producentów.