Od czego zależy cena zegarka – sprawdź co o niej decyduje

23.11.2020 Zegarki Warto przeczytać

Czy zastanawialiście się kiedyś, co decyduje o cenie zegarka? Dlaczego jedne czasomierze potrafią kosztować fortunę, a inne, wizualnie do nich podobne, nawet zaledwie kilkadziesiąt złotych? Poznajcie kilka czynników, które wpływają na końcową cenę waszego wymarzonego zegarka.

Każdy miłośnik zegarmistrzostwa traktuje swoje egzemplarze jak skarby, jednak na ich realną wartość składa się kilka kluczowych elementów takich jak np. jakość materiałów, unikatowość czy pochodzenie. Właśnie za sprawą tych czynników w 2019 roku sprzedano najdroższy zegarek na świecie, a jego koszt to 31 mln dolarów.

Mechanizm – kluczowy wyznacznik ceny zegarka

Jak wiadomo, jeśli serce źle pracuje, to cały organizm na tym cierpi. Podobna sytuacja ma się w przypadku zegarków. Mechanizm w czasomierzu to niezwykle precyzyjna jednostka, odpowiedzialna za cały proces odmierzania czasu, a co za tym idzie? Największy nakład finansowy przy produkcji zegarków pobiera właśnie wykupienie bądź wytworzenie mechanizmu. To, jaki rodzaj werku mamy wewnątrz zegarka decyduje o cenie zegarka.

Zegarek męski Junghans Meister Calendar 027.7504.01
Zegarek męski Junghans Meister Calendar 027.7504.01

Rozwiązaniem, które jest najtańsze, jednocześnie będącym przy tym niezwykle precyzyjnym, jest zastosowanie mechanizmu kwarcowego, czyli napędzanego za pośrednictwem baterii. Czasomierz z werkiem tego typu pracuje niebywale dokładnie, posiada niewielkie odchylenie, sięgające zaledwie kilku sekund na miesiąc.

Producenci prześcigają się w modyfikowaniu i ulepszaniu mechanizmów kwarcowych. Tak, jak w przypadku zegarka męskiego Maserati GT R8871134002, w którym zastosowano mechanizm kwarcowo-słoneczny. Dodatkowo w przypadku tego czasomierza, na jego wartość wpływa również sentymentalna inspiracja włoską motoryzacją oraz słynnym Granturismo. Zapraszamy do artykułu w całości poświęconemu temu modelowi.

Zegarek męski Maserati GT R8871134002
Zegarek męski Maserati GT R8871134002

Mechanizm automatyczny, a cena

Wszystkie zegarki z mechanizmem automatyczny kojarzone są z wielowiekową tradycją i powrotem do korzeni branży zegarmistrzowskiej. Ich skonstruowanie jest bardziej skomplikowane niż w przypadku werków kwarcowych, dlatego poza ogromną wartością sentymentalną mają one również przełożenie na finalną cenę czasomierza.

Takie rozwiązanie zastosowano w zegarku męskim Carl von Zeyten Freiburg. Ten wyjątkowy czasomierz poza mechanizmem automatycznym, posiada doskonałej jakości elementy budowy, takie jak np. niemal niezniszczalne szkiełko szafirowe czy naturalny skórzany pasek.

Zegarek męski Carl von Zeyten Freiburg 0063SL-M
Zegarek męski Carl von Zeyten Freiburg 0063SL-M

Pochodzenie zadecyduje o cenie zegarka

Na pytanie, który kraj słynie z produkcji genialnych zegarków, bez mrugnięcia okiem każdy odpowiedziałby, że Szwajcaria. Prawidłowo, to właśnie tam produkuje się zegarki sygnowane logo “Swiss Made”, które od lat jest odzwierciedleniem najwyższej jakości. Idealnym przykładem szwajcarskiej jakości będzie zegarek męski Victorinox I.N.O.X. 241682.1.

Zegarek męski Victorinox I.N.O.X. 241682.1
Zegarek męski Victorinox I.N.O.X. 241682.1

Nie tylko Szwajcaria słynie z tworzenia doskonałych zegarków. Sporym dorobkiem może pochwalić się również Japonia, ponieważ mechanizmy takie jak Miyota czy Seiko, produkowane w tym kraju, są niebywale mocnym graczem na arenie międzynarodowej.

Zegarek męski Casio Edifice Premium EQB-1000HR-1AER
Zegarek męski Casio Edifice Premium EQB-1000HR-1AER

Unikatowość na wagę złota

To ona przyciąga największą uwagę. Każdy kolekcjoner marzy o unikatowych historycznych egzemplarzach czy modelach z edycji limitowanej. Ograniczony nakład sprawia, że obiekt staje się jeszcze bardziej pożądany. Niestety za taką przyjemność często musimy sporo zapłacić, jednakże będziemy posiadaczami wyjątkowego i niepowtarzalnego egzemplarza.

Idealnym przykładem będzie zegarek męski Sturmanskie Miroslaw Hermaszewski NE86-1855017H, który jest istna perełką asortymentu naszego sklepu Minuta. Ten wyjątkowy czasomierz został wyprodukowany w limitowanym nakładzie, liczącym jedynie 190 egzemplarzy. Poza unikatowością ma on bardzo mocno sentymentalne znaczenie, ponieważ został stworzony w hołdzie dla Mirosława Hermaszewskiego – pierwszego Polaka w kosmosie.

Zegarek męski Sturmanskie Miroslaw Hermaszewski NE86-1855017H
Zegarek męski Sturmanskie Miroslaw Hermaszewski NE86-1855017H

Funkcjonalność i design idą w parze z ceną

Bez wątpienia powyższe elementy znacząco wpływają na cenę zegarka, lecz musimy pamiętać, że zegarek to również design. Materiały, z których został wykonany, a także sposób ich wykorzystywania odbiją się na cenie czasomierza.

Dodatki w postaci cyrkonii, diamentów czy innych ozdobnych kamieni z pewnością będą różniły się ceną od klasycznych stalowych modeli. Nie sposób nie wspomnieć o rodzaju szkiełka, które zostało wykorzystane, Szafirowe szkiełko, które jest niemal niezniszczalne, z pewnością wpłynie na cenę, którą zobaczymy na metce.

Zegarek damski Versace Vanity P5Q99D001S001
Zegarek damski Versace Vanity P5Q99D001S001

Analogiczna sytuacja dotyczy funkcji w zegarkach. Im więcej dodatkowych ulepszeń posiada nasz czasomierzy, tym cena będzie wyższa. Nie oznacza to, że należy rezygnować z funkcjonalności kosztem mniejszych wydatków. Nowoczesne funkcje niejednokrotnie ułatwiają życie. Tak jak np, w zegarku Citizen Satellite Wave GPS CC3005-51E, który posiada wskazanie czasu dla 40 miast.

Zegarek męski Citizen Radio Controlled JY8058-50L
Zegarek męski Citizen Radio Controlled JY8058-50L

Zapoznawszy się z wszystkimi informacjami z łatwością dokonać odpowiedniego wyboru i już niedługo na waszym nadgarstku zabłyśnie nowiutki zegarek. Wszystkie powyższe modele, a także dużo więcej znajdziecie w asortymencie naszego sklepu Minuta.pl.