Żegnamy czas letni, czyli przestawiamy zegarki w październiku 2019 roku

13.10.2019 Warto przeczytać

Październik to jeden z dwóch ostatnich miesięcy, w których przypominamy sobie, że trzeba będzie przestawić zegarki. Podobnie jak kierowców zima, tak całe społeczeństwo ten fenomen corocznie zaskakuje.

Zmiana czasu, choć naprawdę sensowna, to wprowadza w nasze życia element niespodzianki, który potrafi być przedmiotem żartów i anegdot. Śmiał się z tego kabaretu Ani Mru-Mru w skeczu o zmianie czasu zimowego na letni. Mamy wrażenie, że nie ma nic trafniej opisującego ten chaos. Zmiana czasu była też przedmiotem jednego z odcinków popularnej bajki o nazwie Atomówki. Umożliwiła ona superbohaterkom walkę z przestępczością o jedną godzinę dłużej.

Więcej o historii zmiany czasu, przeczytacie tutaj.

Zmiana czasu w październiku 2019 roku

W tym roku zmiana czasu nastąpi w weekend 26-27 października. Spać będziemy godzinę dłużej, bo zegarki przestawiamy z 3 na 2. Dla wszystkich nocnych marków to dobra wiadomość, podczas gdy podróżnicy koleją w rzeczywistości jechać będą godzinę dłużej.

Wiemy, że będzie to jedna z ostatnich zmian czasu. W 2018 roku Unia Europejska przeprowadziła ankietę, w której zadano jedno proste, ale bardzo poważne pytanie: czy zmiana czasu na letni powinna przestać obowiązywać. W głosowaniu wzięło udział 4,6 mln mieszkańców Unii Europejskiej. Według oficjalnych wyników ok. 80 proc. respondentów opowiedziało się za likwidacją zmiany czasu.

Przełożyło się to na decyzję Parlamentu Europejskiego, który 26 marca 2019 roku zdecydował, że zmiana czasu musi odejść, a wydarzy się to 2021 roku. Państwa członkowskie mogą same zdecydować, czy chcą pozostać przy czasie środkowoeuropejskim (zimowym), czy przy czasie letnim. Wiemy już, że Polacy opowiedzieli się za tą drugą opcją, choć decyzja pozostaje w rękach rządzących.

Jedno jest pewne: kolejarze i wszyscy inni, którzy zmiany czasu nienawidzili już zaraz głęboko odetchną.

Śpieszmy się kochać zegarki, które same się przestawiają

Zmiana czasu już zaraz odchodzi. No właśnie, lecz czasomierze, które umieją to robić, będą też samoczynnie przestawiać się, gdy zmienimy strefę czasową. Zegarki kontrolowane drogą radiową, satelitarną i smartwatche, które synchronizują się z telefonami nie stracą więc na użyteczności.

Zegarek męski Casio WaveCeptor WV-200E-1AVEF

Kup teraz!

Zegarki sterowane radiowo – ze względu na to, że czas aktualizowany jest za pomocą nadajnika radiowego, przy jakimkolwiek jego odchyleniu następuje korekta. Same mechanizmy napędzane są baterią. Opisywaną technologię zastosowano w powyższym modelu Casio WaveCeptor. Dodatkowo ma on funkcję wskazywania czasu w różnych strefach czasowych.

Zegarek męski Citizen Promaster CB5010-81L

Kup teraz!

Podobnie mają zegarki sterowane satelitarnie, w których kontrola czasu odbywa się za pomocą nadajników satelitarnych GPS. Regulacja czasu nie sprawi problemów pośrodku oceanu, więc poradzą też sobie z cofnięciem czasu o godzinę. Sterowany satelitarnie jest mechanizm powyższego modelu z niezwykłej kolekcji Citizen Promaster.

Monitor aktywności fizycznej, snu i pulsu Fitbit Versa 2 ME-FB-V030

Kup teraz!

Od lat same przestawiają się smartfony, więc automatycznie uczynią to też zsynchronizowane z nimi smartwatche, takie jak powyższy monitor aktywności fizycznej Fitbit Versa 2.

Zachęcamy do zapoznania się z ofertą sklepu minuta.pl, a jeśli pilnowanie zmiany czasu letniego na zimowy jest dla was męczące, zwróćcie uwagę na zaproponowane rozwiązania – takich zegarków jest naprawdę wiele.

Przypominamy raz jeszcze – zmiana czasu w tym miesiącu nastąpi w jego ostatni weekend, czyli 26-27 października. Zegarki przestawiamy z godziny 3 na 2.