Podróbka G-Shock – dlaczego warto mieć oryginał i jak rozpoznać “replikę”?

24.07.2019 Ciekawostki

G-Shock to jedna z najczęściej podrabianych marek w branży zegarkowej, a skala nadużyć jest nierzadko znacznie większa niż w przypadku marek fashion, które również są popularnym celem oszustów. Najważniejsze jest to, że podróbka G-Shock nigdy nie zagwarantuje wam jakości oryginału. Zobaczcie sami.

Zegarki G-Shock to obiekt westchnień wielu osób, ale nie każdy wierzy, że w tym przypadku jakość i cena muszą iść ze sobą w parze. Każdy element tych czasomierzy, a finalnie sam produkt, to efekt wymagających testów, ogromnych inwestycji w najnowsze technologie i zastosowania wysokiej jakości materiałów. Wydaje się być to oczywiste, a jednak w cenie waszego zegarka ukryte są jeszcze inne koszty.

Renoma marki to nie przypadek

Mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że zegarek, który ostatecznie stanie się waszą własnością, przechodzi przez wiele etapów produkcyjnych, które potrafią trwać latami. Marka nie szuka oszczędności i nie pozwala sobie na wypuszczenie bubla, który po kilku miesiącach będzie wymagał poważnego serwisu. To oznacza, że każdy z projektów, zanim rozpocznie się jego produkcja na szerszą skalę, musi spełnić 5 warunków, wśród których jest wytrzymałość, funkcjonalność, wysoka jakość komponentów i montażu, charakterystyczny, sportowy design i ostatecznie komfort użytkowania.

Powstaje zegarek o znakomitym stosunku jakości i ceny.

Zegarek męski Casio G-Shock Mudmaster GG-1000-1A5ER
Zegarek męski Casio G-Shock Mudmaster GG-1000-1A5ER

I jeśli wydaje wam się, że ceny zegarków G-Shock są wysokie, to znaczy, że albo nie macie świadomości jak wygląda proces produkcyjny marki, albo G-Shocka nigdy nie posiadaliście. Te czasomierze to tytani trwałości, nowoczesności i funkcjonalności. Nic w tych projektach nie dzieje się przypadkowo, więc jeśli zdecydujecie się na zakup takiego modelu, wiecie, że dostaniecie idealny zegarek, który wart jest każdej wydanej na niego złotówki.

A Casio nie dość, że nie nadużywa zaufania swoich klientów, to posiada dość szeroką rozpiętość cenową oferty.

Zegarek męski Casio G-Shock Standard Analog-Digital GA-100-1A4ER
Zegarek męski Casio G-Shock Standard Analog-Digital GA-100-1A4ER

Intencje kupujących podróbki

Kiedy waszym celem staje się podróbka G-Shock, w pierwszej kolejności bierzecie pod uwagę cenę. Najczęściej nie jest to pazerność, lecz spora bariera finansowa, której nie każdy jest w stanie sprostać, ale czy na pewno? Podróbka G-Shock to koszt około 25-50$ (100-200 zł), chociaż bywają i droższe. Za tę kwotę dostajecie urządzenie, które wygląda jedynie jak G-Shock (i nie do końca, o czym opowiemy później), a nie ukrywajmy – nie chodzi o urodę tych zegarków.

Może o prestiż? Niestety ten idzie w parze z możliwościami finansowymi, bo podróbka nie jest prestiżowa – jest oszustwem, które zabija branżę zegarkową. Jedynie oryginalne czasomierze mogą sprostać waszym wymaganiom.

Zegarek męski Casio G-Shock Professional Rangeman GW-9400-1ER
Zegarek męski Casio G-Shock Professional Rangeman GW-9400-1ER

Jeśli najpoważniejszą barierą, która ogranicza was przed zakupem są kwestie finansowe, rozważcie zakup G-Shock z bardziej przystępnej półki cenowej lub pomyślcie o zakupach na raty.

Podróbka G-Shock. Jak się ustrzec przed “replikami”?

Część z was, która chce zakupić oryginalny zegarek (nowy lub używany) niestety może trafić na oszustów, którzy łamiąc polskie prawo sprzedają produkt nie mający z Casio wiele wspólnego. I fantastycznie, jeśli sprzedawca zdradzi, że to replika – macie sygnał, że zegarek może nie być oryginałem, bo owszem w zegarmistrzostwie istnieje definicja repliki, ale to reedycja starszego produktu pochodzącego od tego samego producenta.

Coraz częściej replikami nazywane są zwykłe podróbki i niestety przepisy prawa są tutaj niedoskonałe, bo klient ma świadomość, że nie kupuje oryginalnego produktu. Spójrzcie na zdjęcie poniżej i odpowiedzcie sobie na pytanie, czy warto.

Podróbka G-Shock
Allegro.pl alleloombard377

Tworzywo niskiej jakości

Podróbka G-Shock nie wygląda nawet w połowie tak dobrze jak oryginalny zegarek. Na pierwszy rzut oka widać jakość tworzywa. Casio korzysta na najlepszych technologii, które mają zapewnić rewelacyjny wygląd i trwałość. Materiał musi mieć nieskazitelną powierzchnię i nie może być nierówno ukształtowany. To skrajny przykład, bo w przypadku powyższego zdjęcia nawet oznaczenia koperty nie zostały wypełnione tak, jak w pełnowartościowym zegarku.

Niska jakość tworzywa nie tylko wpływa na wrażenia estetyczne, ale także zmienia się waga zegarka. Podróbki są lżejsze i często sprawiają wrażenie, że trzeszczą w rękach.

Diabeł tkwi w szczegółach

I tutaj można opowiadać bez końca, bo oryginalne modele G-Shock to mistrzostwo inżynierii zegarmistrzowskiej – każdy milimetr czasomierza został doskonale zaplanowany, a detale nie są ułożone przypadkowo.

Casio G-Shock G-Squad Bluetooth GBA-800-9AER
Casio G-Shock G-Squad Bluetooth GBA-800-9AER

Nawet jeśli ktoś zaoferuje wam zegarek, który łudząco przypomina jedyną słuszną wersję, spójrzcie np. na złocenia, które w podróbce mogą mieć bardziej jarmarczny odcień; pokrycie wskazówek; rozmieszczenie indeksów; wygląd wyświetlacza i… szpary. To chyba najłatwiejszy element do rozpoznania. Jeśli przyjrzycie się podróbce, zobaczycie, że śruby mają luzy, których nie będzie miał prawidłowo wykonany zegarek.

Detal nie jest mocną stroną oszustów, więc przyglądajcie się, czy poszczególne elementy są do siebie bliźniaczo podobne i czy mają właściwy, idealnie geometryczny kształt.

Casio G-Shock M-TG MTG-B1000B-1AER
Casio G-Shock M-TG MTG-B1000B-1AER

Jeśli kupujecie przez internet, macie dwie możliwości – zakup zegarka w zaufanym sklepie, który posiada odpowiednią dokumentację, ma dobre opinie kupujących i otrzymacie kartę gwarancyjną.

Druga możliwość, czyli zakupy przez serwisy aukcyjne, zmusi was do większej ostrożności. Poproście o dokładne zdjęcia paragonu, gwarancji (jeśli sprzedawca je posiada) i zegarka z każdej strony. Porównujcie ze zdjęciami ze strony G-Shock, sprawdźcie wszystkie opisane wcześniej detale, a także rozmieszczenie logo, wysokość dekla, wygląd paska i zapięcia – porównanie musi wyjść 1:1.

Casio G-Shock Mudmaster GWG-1000-1AER
Casio G-Shock Mudmaster GWG-1000-1AER

Podświetlenie zegarka

To kolejna cecha, na której łatwo złapać oszusta. Niskie koszty produkcji i traktowanie podświetlenia po macoszemu wychodzi na waszą korzyść. W oryginalnym zegarku będzie równomierne i lekko przygaszone, w podróbce zastosowane żarówki będą dawały mocniejsze światło o niezbyt dobrym ustawieniu.

Podróbka G-Shock a wodoszczelność

Wodoszczelność czasomierzy pochodzących z japońskiej fabryki zawsze wynosi 20 ATM, co pozwala na pływanie i nurkowanie z aqualungiem. Jeśli weźmiecie na warsztat tzw. replikę, oznaczenia mogą na tyle wskazywać, ale rozchodząca się w szwach obudowa i szpary przy śrubach absolutnie temu przeczą. Co więcej, z naszych obserwacji wynika, że podrabiane G-Shocki mają najczęściej informację, że są wodoszczelne, a w jednym z ogłoszeń znaleźliśmy nawet informację, że sprzedawany zegarek jest odporny na zachlapania.

Zegarek męski Casio G-Shock Mudmaster GWG-1000-1A3ER
Zegarek męski Casio G-Shock Mudmaster GWG-1000-1A3ER

Bez względu na wszystko – nie kupujcie podróbek

Podróbka G-Shock nigdy nie będzie pełnowartościowym produktem, a oferta marki jest naprawdę tak szeroka, że znajdzie się także coś dla osób z mniejszą zasobnością portfela. Każda wydana złotówka na oryginalny zegarek jest inwestycją w waszą satysfakcję, w rozwój branży i wspiera działania G-Shock w doskonaleniu swoich czasomierzy.

Zajrzyjcie do naszego sklepu i sprawdźcie, co aktualnie znajduje się w asortymencie producenta.