fb
22 424 55 99 pon. - pt. od 9.00 do 19.00
Kontakt
Zegarki Vostok Europe - Historia Czistopolskiej fabryki zegarków zaczyna się jesienią 1941 roku w ZSRR. W listopadzie spokój śpiącego prowincjonalnego miasteczka został naruszony przybyciem pierwszych barek ze sprzętem oraz 500 osób - pracowników II Moskiewskiej Fabryki zegarków, ewakuowanych w Czistopol. Było to typowo prowincjonalne miasteczko bez jakichkolwiek warunków dla rozwoju mechaniki precyzyjnej. W 1942 roku Czistopolska fabryka rozpoczęła swoją działalność jako numerowana. Zakłady te pracowały początkowo na potrzeby frontu, a potem, w czasie "zimnej wojny" na potrzeby armii. Każda taka fabryka posiadała swój numer porządkowy i taki numer świadczył o jej sekretności. W czasie "zimnej wojny" niektórych miast z takimi właśnie zakładami nie było na mapach, chociaż mogło tam mieszkać nawet 100 tyś. mieszkańców. Adres takich miast to np skr. poczt. nr 200 czyli sam numer. W lutym 1943 roku czistopolczycy rozpoczęli produkcję pierwszych męskich zegarków na rękę K-43 "Kirowskie", bodźcem stał się rozkaz nr 363-M i 369-M komisarza ludowego, dotyczący wznowienia produkcji zegarków. Pierwsze K-43 posiadały koperty rozpowszechnionych radzieckich zegarków kieszonkowych i dlatego były one duże i ciężkie.

Historia zakładu pamięta takie nazwiska konstruktorów jak A. E. Awilowa i B. I. Dunin, nagrodzonych w kwietniu 1943 roku medalami "Przodownik-konstruktor radzieckiego przemysłu maszynowego" za sprawne wypełnienie zadań zwianych z zmianą konstrukcji oraz technologii produkcji. Pierwsze egzemplarze zegarków "Kirowskie" z fosforyzującymi wskazówkami i cyframi były wykonane dla oficerów Marynarki Wojenennej ZSRR a potem w 1944 roku dla oficerów Armii Czerwonej.

Sukces związany z produkcją profesjonalnych zegarków na potrzeby armii wytyczył kierunek rozwoju fabryki Vostok czyli produkcja mechanicznych zegarków precyzyjne mierzących czas w każdych warunkach, przy każdej temperaturze, wytrzymałych na wstrząsy i przeciążenia. Po wojnie fabryka w dalszym ciągu blisko współpracowała z Ministerstwem Obrony ZSRR. Współpraca ta przyniosła nowe modele unikalnych zegarków dla oficerów i żołnierzy służących w różnych rodzajach wojsk. Najbardziej znane to "Komandorskie", "Generalskie", "Admiralskie", "Amfibia".

Lata mijały fabryka zwiększała swój asortyment i produkcję jednak nie zmieniła się klasyczna konstrukcja mechanizmów zegarków, podstawą których jest tak zwany wychwyt szwajcarski ze stalowym kołem i kotwicą, łożyskowany na rubinowych kamieniach, sprężynami napędu wykonanymi ze specjalnych stopów oraz z przeciwwstrząsowym zabezpieczeniem balansu.

Usuń wszystkie opcje
Rodzaj
Dla kobiety Usuń opcję
Marka
Vostok Europe Usuń opcję
Reklama - pod listą produktów